Oratorium Orbis pictus Zuzany Lapčíkové
O lidských právech a svobodách, darovaných Bohem, se dá zazpívat i v Rudolfinu. Některé Komenského texty a melodie lze radostně přitvrdit džezovým kvintetem Zuzany Lapčíkové. Jiné rozvinout s Pražskou komorní filharmonií. Komenského „mudroslovné“ a „všenápravné“ texty pro každého člověka (krále či žebráka) zhudebnila Zuzana Lapčíková ve dvojím provedení. Meditativnější texty připravila pro sólový zpěv – Zuzana Lapčíková a Jan Šťáva. Pedagogicko-encyklopedické texty upravila a zhudebnila pro sborový zpěv – Český filharmonický sbor Brno.
Komenský by zřejmě proti „zdžezované“ formě některých svých textů a melodií neprotestoval, snoubí-li se džez se slováckou hudebností. Přesvědčila o tom melodika ukolébavky „Spi mé milé poupě“ z Informatoria školy mateřské, kterou na saxofon ten večer v Rudolfinu vykouzlil Rostislav Freš. O Komenského touze po uvádění textů i melodií do nového životního kontextu svědčí jím připravená poslední edice bratrského zpěvníku. Ten byl vydán v nizozemském Amsterdamu. Exulant Komenský napsal nejen Kšaft umírající matky Jednoty bratrské, ale také připravil kancionál plný písniček pro Jednotu, která, jak věřil, opět jednou povstane k životu. Do tohoto kancionálu přeložil a vytvořil mnoho písní, zejména do posledního oddílu, který pojednává o věcech pozemských a zemitých; v bratrské terminologii věcech případných a tedy melodicky potěšujících i radostných, radostných jako zdžezovaná slovácká melodie v podání džezového kvintetu Zuzany Lapčíkové.
Ve století náboženských válek bezdomovec – exulant J. A. Komenský vzkazuje všem bez rozdílu:
„Kdokoli tedy přináležíš k pokolení lidskému, / ať již postaven na nejvyšší či na nejnižší místo, / učený nebo
neučený, vznešený nebo prostý, král nebo žebrák, / z kteréhokoli národa, náboženství, stavu, jen máš-li díl lidské / přirozenosti, věz, že tato kniha byla napsána k tvému prospěchu, / je zasvěcena tvému užitku a je poslána přímo tobě!“
„Cílem lidské společnosti je obecný pokoj a bezpečnost / a blaho lidu má být nejvyšším zákonem / kterékoli republiky i kteréhokoli království.“
„Správa pravdy a spravedlnosti ať se děje zákony, nikoli zbraní. / Na soudních dvorech a na shromážděních ať není dovoleno, / aby vládla lest a moc, nýbrž právo.“ „Vždyť my Evropané jsme přece roztříštění nekonečným množstvím / filosofických, politických a náboženských názorů, / přičemž je kterákoli strana přesvědčena, / že ona stojí za pravdou, zatímco ostatní ji opustily. / Domnívá-li se tedy kdo, že má nebo má-li opravdu, / něco Světla, Řádu a Pravdy, / ten nechť se oddá tiché vnitřní radosti, / chválí Boha a nechť se zdrží závisti. / Tedy ty, Hospodine, BOŽE náš, dej nám srdce veselé / abychom sloužili slávě tvé, kde každý jest.“
Zuzana Lapčíková, Orbis pictus. Oratorium na texty Komenského Pansofie a Obecné porady o nápravě věcí lidských V Rudolfinu 22. 2. 2012 provedly: Pražská komorní filharmonie, Zuzana Lapčíková kvintet, Český filharmonický sbor Brno