Snění o každém dalším prvním máji

Selektivní policejní ochrana veřejného pořádku, díky níž prošli sem tam hajlující skini na prvního máje Prahou, vzbudila už rozhořčení na mnoha stranách. Jen houšť. Netrpělivě čekám, až k houstnutí kritiky přibudou hlasy představitelů církví. Vyjádří svým vyjádřením, že jsou církve mravní oporou společnosti? A bude mít jejich vyjádření stejnou razanci, jako odpor vůči ministru kultury? Vzhledem k tomu, jakou skálopevnost prokázali církevní představitelé při obraně svých věcí – a při odporu proti jednomu komunistovi ve vládní komisi – mohu se snad oprávněně těšit na podobně skálopevnou kritiku prvomájové policejní ochrany–neochrany neonacistů.

Dovolím si teď zveřejnit májovou vizi, jež mne v této souvislosti popadla: představuji si, jak příště, až zas ze své povolené demonstrace pokřikující zvedači pravic někam nepovoleně vyrazí, nebude jim stát v cestě shluk anarchistů, ale přehrada, tvořená důstojnými a dvojctihodnými představiteli církví. Kardinál Vlk, senior Smetana, biskup Špak, prezident křesťanské akademie Halík a další hodnostáři, provázeni reprezentativně oděnými ovečkami stojí jako pevná hráz vůči nenávistným očišťovačům národa a rasy i nacizujícím heslům a gestům. Mám přitom dvojí naději: Za prvé, policie se do nich určitě nepustí s takovou vervou jako do anarchistů (však by jí sotva převraceli auta) – a možná své vybavení a vycvičenost obrátí konečně důsledně a jednosměrně proti skinům. Za druhé, skoro jistě by se k nim v tomto případě přidal i pan ministr Dostál. On přece už nejednou – a jednou doslova na vlastní kůži – osvědčil, že je nahnědlým zastáncům tuzemské čistoty ochoten kriticky odporovat.

A navíc – třeba by po takové zkušenosti společného nasazení ve všeobecně prospěšné věci našly výše zmíněné pomazané hlavy s oním státním úředníkem daleko snáze společnou řeč i ve svých věcech, tj. církevněstátních dohovorech.

Zdá se vám to všechno jen jako směšná představa? Pak ale nevím, proč by méně nevážně měly v očích našich současníků dopadnout církve a jejich představitelé – i ta věc, kterou prezentují.

5. 5. 1999