Šinuj sexista?

Číslo

Časopis Šinuj (viz informace v Protestantu 4/02), vydávaný jediným (šéf)redaktorem, má 27 stran textu a díky půvabným ilustracím Bedřišky Znojemské přesahuje svým vzhledem mnohé „etablované“ časopisy církevní (Protestant, Český bratr, Bratrstvo).

Recenzované 1. číslo 3. ročníku je monotematicky zaměřeno – „zabývá se (ne)rovností muže a ženy v biblické perspektivě, v judaismu a islámu“ (s. 3).

Čtenáře časopisu potěší několik svěžích příspěvků: úvodní báseň (zřejmě dílo šéfredaktora), meditace Milana Balabána Tajemství lásky i závěrečné podobenství rabína Koljodey O kabátu a mrazu (Sýkora). Povzbuzující je i závěrečná strana časopisu, jež informuje čtenáře o množství aktivit Klubu přátel Židů v Jižních Čechách (České Budějovice, Staré Hutě, Kdyně).

Důkladnější četba časopisu však ukazuje také úskalí toho, že je prací jednoho muže: Pominuli množství stylistických i pravopisných chyb a překlepů, svědčících o ledabylé redakční práci, výběr článků obsažených v úvodní, tematické části působí přinejmenším rozpaky svou nevyvážeností. Laskavému čtenáři přiblížím svůj dojem citáty z prvních čtyř příspěvků: „v životě a praxi světa a doby Starého zákona nebyla žena muži rovnocenným partnerem“ (Sýkora J. E., (Ne)rovnost muže a ženy podle Gn 1,27; 2,18–25, I., s. 6), „magisterium církve zdůvodňuje nepřipuštění žen ke kněžskému svěcení tím, že nedostalo k takovému rozhodnutí žádný mandát od Ježíše Krista, že je zapotřebí ponechat diachronní souhlas církve“ (Dolista J., (Ne)rovnost muže a ženy podle Gn 1,27; 2,18–25, II., s. 8), „žena je muži podřízena“ (Sýkora J. E., Žena a Tóra, s. 9), „muži je dána autorita větší… Péče o děti jim (ženám) nebrání v úklidu mešit, účasti na modlitbách, nebo eventuálně doprovázet vojáky do bitev a působit tam jako ošetřovatelky“ (Ahmad S., Žena a islám, s. 15). Jako by šéfredaktor chtěl čtenáře prostřednictvím časopisu přesvědčit především o tom, že „žena je muži podřízena“. Tento dojem posiluje i příspěvek jediné autorkyženy Roswithy Unfriedové Ženy kolem Davida, který povrchností připomíná spíše program určený pro mládež než teologickou přednášku ze Starého zákona.

Jak hodnotím časopis? Vítám ho jako projev regionální kultury – za dobrou věc považuji, že Jihočeši mají svůj vlastní Klub přátel Židů, který vyvíjí dost aktivit včetně vydávání vlastního časopisu. Na druhou stranu recenzované číslo časopisu působí krajně konzervativním, až sexistickým dojmem. Také nezávislost Klubu přátel Židů na již dlouhou dobu existujících organizacích – Společnosti přátel Izraele a Společnosti křesťanů a Židů – mi připadá jako zbytečné tříštění sil. Regionalita totiž může být také útěkem od širší odpovědnosti i kolektivní (spolu)práce.

(napsáno pro Věstník Společnosti křesťanů a Židů a Protestant)
Šinuj, nezávislý časopis Klubu přátel Židů, vydává Jaroslav E. Sýkora