Rostoucí kontakty mezi lidmi

Číslo

Liberalizace obchodu a přílivu kapitálu sama o sobě nejsou odpovědí vedoucí ke snížení chudoby na celém světě, ale rostoucí kontakty mezi lidmi, které neodděluje nic více než geografie, a to včetně svobodnější výměny zboží a kapitálu, mohou být životně důležitým kusem odpovědi na tuto hádanku.

Klíčový odstavec stati presidenta Světové banky (James D. Wolfensohn, MFD 30. 5. 2000) zasluhuje pozornosti. Čteme také: Přes roky relativního míru a prosperity v průmyslových zemích se globální chudoba zhoršuje. 1,2 miliardy lidí, téměř jedna čtvrtina světového obyvatelstva žije nyní v krajní chudobě. Nicméně autor se ohrazuje proti tomu, aby z růstu nerovnosti mezi zeměmi a lidmi byla obviňována globalisace a přimlouvá se za globální akci, za partnerství mezi mezinárodními organizacemi, občanskou společností a soukromými společnostmi na pomoc chudým.

Otázka zřejmě zní, jaká by měla být pravidla tohoto partnerství. Definována je z nich právě jen ona svobodnější výměna zboží a kapitálu, jež však až dosud stupňuje nároky na konkurenceschopnost, na výkonnost techniky a lidí a vyřazuje z účasti na ekonomickém procesu vždy více kapitálově, kvalifikačně, fysicky i mentálně méně silných. Na druhé straně její pýcha – růst produkce a její zrychlující se inovace – již drahnou dobu zahlcuje syté nadspotřebou, a ty, jimž se základních potřeb nedostává, zbytnými produkty. Všechny pak zatěžuje odpady a zužováním přírodního prostředí. Ovšem s tím podstatným rozdílem, že jen bohatí mohou těmto následkům uniknout do prostor udržovaných nebo ještě nezasažených.

Jak se tedy dosavadní neuspokojivé výsledky svobodnější výměny zboží a kapitálu zvrátí v kýžený stav? V článku se jako příklad uvádí Globální aliance pro očkování za účasti mj. Světové banky a Mezinárodní federace výrobců léčiv, která by měla chránit všechny děti, bez ohledu na to, jak jsou chudé, před nemocemi. Při tom farmaceutické společnosti mohou nejen vyrábět léky dostupné těm, kdo je potřebují, ale také zlepšovat svou dlouhodobou schopnost konkurence na trhu.

Konkurenceschopnost vůči komu? Zřejmě vůči výrobcům na akci nezúčastněným. Nezvýší jejich vyřazení z trhu počet dětí odkázaných na pomoc Globální aliance?

V článku president Světové banky užívá obratu: ve východní Evropě a jinde v rozvojovém světě. Je vždy dobré nechat si nalít čistého vína.