Realita dnešní Sýrie

Číslo

Na dokreslení současných debat otiskujeme projev Hassana Charfo, předsedy Syrské svobodné komunity v Česku, který zazněl na shromáždění napodporu uprchlíků v Praze, 18. 7. 2015. Souvislostem a dopadům syrské občanské války jsme se věnovali v Protestantu 1/2013 a 3/2013 (O co jde dnes v Syrii)1/2014 (Povídky Hussama Sibai).

Dámy a pánové, milí přátelé,

v polovině března 2011 v Sýrii lidé všech vrstev i politického a náboženského vyznání vyšli do ulic protestovat proti věznění a mučení dětí v městě Daraa a požadovali politické reformy. Zprvu poklidné protesty v jádru humanitárního a politického charakteru přerostly kvůli bezuzdnému násilí Asada v krvavý konflikt, který se rychle stal nejhorší humanitární krizí 21. století.

Podle oficiálních údajů syrský režim zavraždil dodnes více než 300.000 nevinných lidí, včetně více než 40.000 dětí a žen a 16.000 mučených. Vedle toho zůstává 90.000 pohřešovaných, 1.000.000 tělesně postižených a 260.000 politických vězňů. Syrský režim zničil a poškodil na 2,5 milionu bytů, vyhnal ze svých domovů na sedm milionů uprchlíků v rámci Sýrie a pět milionů uprchlíků v Libanonu, Jordánsku a Turecku. Drtivou většinou z nich představují děti a ženy. Syrští uprchlíci v Libanonu představují čtvrtinu tamějších obyvatel, v Jordánsku pětinu obyvatel. Asad výhradně vlastní a používá válečné letectvo, rakety Scud, vakuové, kazetové a chlorové bomby, barely TNT shazované z válečných vrtulníků. Když tvrdí pan Klaus, že migranti hledají v Evropě jen lepší život, snad ani neví, o co se jedná. Vláda ČR, jako jediná z EU, která udržuje styky s tímto krvavým režimem, přijala minulý týden syrskou oficiální delegaci, která prohlásila, vraťte uprchlíky, ale dejte nám peníze, které byste chtěli za ně utratit. Hanba jim.

Představte si, že by v České republice za poslední čtyři roky násilnou smrtí zemřelo tolik lidí, jako má celá Ostrava, a raněných s trvalými následky by bylo stejně, kolik obyvatel má Brno, Ostrava, Ústí nad Labem, Liberec a Olomouc dohromady. Každý druhý Čech by byl závislý na humanitární pomoci a každý třetí obyvatel České republiky by musel opustit domov a žít ve vlastní zemi v provizorních podmínkách jako uprchlík. V Sýrii je toto realita.

Navíc si představte, že každý čtvrtý Čech uprchl před bojem na Slovensko, do Rakouska, Německa, nebo Polska, každá druhá nemocnice v Česku je zničená nebo nefunkční. Kvůli válce by polovina českých dětí přestala chodit do školy, každý den si musíte vystačit s minimem pitné vody, čtvrtým rokem nejde elektřina. To všechno je realita dnešní Sýrie a humanitární situace se přitom každý měsíc zhoršuje.

Násilí Asada a jeho spojenců z libanonského Hizballahu, iráckých, jemenských, afghánských, pákistánských, tureckých šíitských band na straně jedné a lhostejnost i liknavost mezinárodního společenství na straně druhé vedlo k tomu, že se ze Sýrie stalo bojiště různých nechtěných vetřelců, kteří prosazují své agendy na úkor zájmů a původních cílů Syřanů.

Asadův režim je magnetem a spolutvůrcem organizace IS, s ní spolupracoval už v minulosti v Iráku, mnozí důstojníci jeho zpravodajských služeb jsou v ní infiltrováni. Poskytuje mu prostor pro velké propagandistické služby i v podobě odstrašující a horší alternativy. Pomáhá mu i přímo, vražděním důstojníků Svobodné armády, povstalců a svobodných žurnalistů. V době, kdy povstalci na osvobozeném území, zejména na severu a severovýchodě Sýrie likvidují teroristy z Islámského státu, Asadovo válečné letectvo bombarduje nikoli pozice IS, nýbrž pozice povstalců. Asadův režim kšeftuje s těmito teroristy pokud jde o ropu, kterou záhadným způsobem ovládli téměř bez boje.

Strašit národ kvůli pomoci několika stovkám Syřanů

a snažit se vytvořit z lidského neštěstí hrozbu je neslýchaný cynismus. Syřané jsou tolerantní. Po staletí žili muslimové – sunnité a šíité, křesťané – katolíci a pravoslavní, Arabové a Kurdové v míru a bezpečí. Syřané žijí v ČR více než šedesát let. Nikdy s nimi nebyl ani nebude žádný bezpečnostní problém. Téměř všichni jsou vysokoškoláci ze všech oborů, a tudíž jsou pro jejich druhou vlast velkým přínosem. Jsou velmi dobře integrováni, v jejich řadách najdete senátora, primátora, představitele vysoké politiky i kandidáty do voleb na všech úrovních.

Je nutno se zeptat těch, kteří straší naše české spoluobčany tím, že každý uprchlík je terorista: „Kdo bojuje proti těm barbarům z IS a umírá se zbraněmi v ruce, nejsou to muslimové?“ Těm, kteří straší naše spoluobčany, že mezi uprchlíky mohou přijet teroristé, je nutno říci, proč by teroristé jeli z Evropy do Sýrie, aby se vrátili mezi uprchlíky na člunech smrti a na černo? Větší hloupost než tuto jsem ještě neslyšel. Těm, kteří straší naše české spoluobčany tím, že každý uprchlík, či muslim je terorista je nutno říci, že terorismus není o náboženství ani o národnosti. Terorismus má své politické, sociální a ekonomické příčiny. Násilí, bezpráví, represe, zoufalství a hladovění plodí násilí a terorismus. Pojďme ruku v ruce bojovat proti totalitním, autoritářským a policejním režimům, proti jakémukoli terorismu, za spravedlnost, svobodu a lidské hodnoty, za odstranění příčin uprchlictví, aby lidé v Sýrii a kdekoli jinde na světě mohli žít v míru a bezpečí. Autoritářství a diktatura jsou otcem a matkou terorismu a uprchlictví.

Každý národ včetně českého prožil ve své historii těžké chvíle. Žádný národ nikdy nezapomene na pomocnou ruku podanou v nouzi. Kdo nevidí v ČR relevantní a vážné nebezpečí vnitřních fašistických tendencí a projevů nenávisti připomínající období 30. let, může být buď naivka, nebo sklerotický omezenec, či úskočný rasista, který účelově poukazuje na irelevantní a vymyšlené aspekty, jen aby zakryl své cíle a oblboval neinformované a jednoduché. Všimněme si, že ti, kteří organizovaně šíří strach a paniku ve společnosti, se už připravují na účast v příštích volbách na všech úrovních. Politické strany a hnutí, kterým jde o osud demokratického vývoje v zemi, by se neměly na šibenice a různé fašistické, xenofobní a rasistické hrozby pasivně a nečinně dívat. Je za pět minut dvanáct.

Ať žije boj syrského lidu za demokratický, sekulární, pluralitní a nezávislý stát.

Děkuji Vám za pozornost