Poznámka nakladatele

Číslo

V jedné debatě kolem Výzvy na obranu knih se mne jako nakladatele ptali, představuje-li zvýšení DPH u knih opravdu takovou tragédii. Pro zajímavost jsem zakalkuloval 20% DPH do ceny právě vydávaných pamětí Hebe Kohlbrugge. Místo 248 korun vyšlo 355. Je to samozřejmě způsobeno tím, že nejsem plátce DPH. Nejen že budu platit víc tiskárně, ale také musím poskytnout vyšší rabat distributorovi a většině knihkupců (vlastně už 60 % z prodejní ceny knihy). Velkou část kvalitních románů, sbírek poezie ale např. i vkusných knih pro děti vydávají v naší zemi právě malí nakladatelé. Ti, kteří nehledí jen na zisk, ale pomáhají do světa kvalitě. Zrovna tak se ale k zájemcům dostává i odborná literatura.

Naše popřevratová reprezentace nakladatele nikdy nerozmazlovala nějakou přehnanou podporou. Znalci oboru mají přitom za to, že ekonomická šikana v podobě zvýšené DPH (a to platí i pro „sníženou“ 17,5% či jakou nakonec sazbu) bude mít na produkci knih podobně devastující dopad jako cenzurní zásahy a likvidace nepohodlných nakladatelů za komunistů. Z nabídky zmizí mnoho kvalitních titulů. Ti, kdo obětavě a s nasazením vlastního času a prostředků pomáhají na svět dobrým věcem, budou mít o důvod víc myslet si, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. Lidé přestanou číst inspirativní knihy. Metastáze bulváru získají zas o kus víc veřejného prostoru. Společnost celkově zhloupne a bude náchylnější k manipulaci.

Společensky symbolická rovina je možná nejzávažnější. Mnoho z těch, kteří se dokázali komunistům nepřizpůsobit nebo vzdorovat a kteří pak stáli čele revolty, zvané sametová revoluce, se rekrutovalo z prostředí, kde se organizovalo vydávání komunisty nepovolené či na jejich povoleních nezávislé literatury. Dvacet let po pádu komunismu se režim, který i díky nasazení těchto lidí mohl vzniknout, obrací proti nim. Stáváme se demokracií, která si uhryzává své vlastní kořeny. Chceme s tím něco dělat, nebo budem dál jako ovce? A co českobratrští křesťané, kteří se kdysi pyšnili svým písmáctvím a vztahem ke knižní kultuře?

Výzvu můžete podepsat přímo na internetu na http://sckn.cz/index.php?p=vyzva