Pomáhat a chránit

Číslo

Můj muž jim říká Langrova autíčka, a nesmlouvavě klene oblouky souvislostí a analogií až do nacistických časů, kdy na opascích elitních jednotek stálo „Gott mit uns“. Když to kolem nás projíždí, je opravdu rozzlobený a tvrdí, že „Pomáhat a chránit“, když jde o policii, je stejně velkohubé jako dovolávat se Boha, když jde o vojsko. Má to promyšlené. Dovedené do nejdramatičtější polohy. Gott mit uns: Zneužili Boha pro potřeby nelidské diktatury. Já si zas vzpomínám, že když jsme byli hodní, směli jsme brát do ruky krásný smaltovaný odznáček, na kterém bylo napsáno „Sloužím zdraví lidu“. Než jsme se totiž mamince narodili, pracovala jako sestřička v nemocnici a svou uniformou signalizovala spjatost s „lidem“. Nepřipadá mi to méně dramatické: Zneužili lid pro potřeby nelidské diktatury.

Pečlivě vydizajnované to kolem mne projíždí, když čekám na tramvaj, i „pomáhat“ i „chránit“ jsou nádherné pojmy, máme si pomáhat a navzájem se ochraňovat, kde je jaké drama? Ono je právě v té hře se samozřejmostí. Je samozřejmé, že policie má pomáhat a chránit. Ale nutit policisty, aby tu zprávu hlásali na každém kroku, přesněji na každém ujetém metru? To je nápad, za nímž stojí zoufalá snaha zakrýt drama selhání. Nijak jinak potřeba hlásat pomáhání a chránění nemohla vzniknout.

Postupně se ministerstvo vnitra toho nápisu zbavuje. Už jim došlo, že se mu lidé posmívají a šíří se vtípky o tom, komu a za kolik Policie České republiky je schopná pomáhat a koho chránit. Je to příznak skepse, která zdánlivě nikoho nic nestojí. Jeden majitel prádelny vybavil své auto podobnými pruhy, jaké s sebou vozí policisté, připojil „Vyprat a vyžehlit“ a musel pak prý častěji platit pokuty. To se dá unést a za tu legraci to stálo. Máme pocit, že se kontrast mezi proklamovaným heslem a skutečností dá snadno prokouknout. Cvičí si nás v tom reklama, předvolební kampaně, a my reagujeme, jak kdo umí. Většinou si vyprávíme nebo posíláme po internetu žertovné postřehy a varování. Ale obávám se, že zneužití slov jako „pomáhat“ a „chránit“ je zvlášť nebezpečné – právě tím, jak jsou samozřejmá, základní, můj vzdělaný muž by řekl „bazální“. Může z toho být bazální průšvih.