Hutně a chutně 10/1996

Číslo

K 28. říjnu 1996 byl in memoriam udělen řád TGM Blahoslavu Hrubému (1911–1990), evangelickému faráři, za války kapitánu armády USA a posléze novináři. V roce 1962 začal vydávat měsíčník RCDA („Náboženství v komunisty ovládaných oblastech“). Ve vydávání časopisu pokračuje vdova Olga Hrubá, roz. Sedláčková.

Cimrmanologická bádání posunul o krok vpřed Pavel Otter svou studií o exegetických přístupech J. R. D. Szalatnaye – Cimrmanova zpovědníka. Stalo se tak v únoru na farářském kursu. Nyní vychází tato brilantní studie tiskem, v 3. svazku knižnice SpEKu, příznačně nazvaném Tvář postmoderny. Zlatému hřebu brožurky předcházejí práce takových autorů jako jsou Jan Milíč Lochman (Tvář postmoderny; Theologie a postmoderna), Milan Balabán (Kohelet – Člověk v zrcadle židovské skepse; Touha po věčnosti v srdci člověka? – Pokus o kontextuální výklad jednoho z Kazatelských výroků) či Pavel Říčan (Agresivita a rasismus v České republice), a nakonec i Otter sám (Pluralita exegetických přístupů – Ukázka na textu z Nového zákona, Mk 5,1–20). Objednat lze u Emana v Heršpicích.

Případ O. Štampacha na ř. k. teologické fakultě, Výzva křesťanů ke křesťanům, spor Halík–Poláková v Perspektivách, to vše hýbe římskokatolickou veřejností natolik, že někteří komentátoři v církevním tisku mluví o „církvi rozhádané“ (ecclesia discordans). Schyluje se k velkému zápasu o tvář českého katolictví? Dialog, zdá se, chtějí všichni, ale jak upozorňuje R. Falkenauer (Perspektivy č. 11, s. 11), hierarchická struktura církve nemůže být nahrazena demokratickou, má-li být identita církve zachována… I když jsou mnohé otázky dosud otevřené, jistou hraniční linii nelze posunout: Kristus jednoznačně pověřil některé ze svých učedníků apoštolským úřadem a mocí. Cokoli se tedy děje skutečně Kristovým jménem, nemůže být v rozporu s apoštolským úřadem… Hlas zdola … nemůže mít zavazující, ale jen poradní charakter… A v tom je asi ten, jak říkal onen Honzy Keřkovského lampasák, zakořeněnej pes.

Osobnost Alexandera Heidlera – Otce Křišťana přiblížil čtenářům LN Karel Fořt. Otec Křišťan odešel v roce 1949 do exilu a od samých počátků Svobodné Evropy (1951) v ní působil jako redaktor náboženských pořadů. Pracoval také jako vedoucí České duchovní služby v Německu, byl spoluzakladatelem exilové České křesťanské akademie v Římě. Byl účastníkem 2. vatikánského koncilu. „Měl i rozhodující podíl na redakci slavné intervence kardinála Berana v diskusi o svobodě svědomí, který v ní jménem českých katolíků vyslovil lítost nad tragedií Mistra Jana Husa a nad násilím během rekatolizace našich zemí.“ Velké byly i jeho zásluhy na poli česko-německých vztahů. Zemřel v roce 1980.

Festival „Nový zákon v umění“ proběhl v prvním adventním týdnu v Praze. Nabídl koncerty, výstavy a divadelní představení, inspirované novozákonní tématikou.

Církevní konzervatoř v Kroměříži, jediná ekumenická škola tohoto typu u nás, zřizovaná ČCE, má finanční problémy. Nedostatek vhodných prostor neumožňuje přijímat vyšší počet studentů, což má za následek slabé dotace ministerstva, které jsou stanoveny na jednotlivého žáka. Dotace církevním školám navíc nejsou tak přejné jako dotace školám státním, neboť se počítá s finanční účastí zřizovatele. Synodní rada ČCE však prý pomoci nemůže. Škola se proto obrací na evangelickou i další křesťanskou veřejnost s prosbou o podporu. Své dary, za něž Církevní konzervatoř předem děkuje, můžete posílat na číslo účtu 100060555547-691/0100 KB Kroměříž. Škola prosí, abyste na její adresu zároveň poslali potvrzení, že jí poukazujete dar v určité výši. Adresa je: Církevní konzervatoř, Velké nám. 112, 767 01 Kroměříž.

Kardinál Vlk u prezidentského nemocničního lůžka svěřil katedrálu sv. Víta českému národu. Svůj krok uvedl do souvislosti s počátkem milénia sv. Vojtěcha.

Prezident ČR Václav Havel prohlásil, že na rozdíl od Jana Sarkandra může být Vojtěch osobnost významná a úctyhodná pro všechny Čechy.

V nových slušivých úborech zahájil svůj vánoční program pěvecký sbor Jakoubek z Jindřichova Hradce. Pod vedením faráře Jana Blažka zpívají tu mladí lidé z různých církví – a zvyšují laťku místní kultury.

Hodinový dokument „Putování s principálem“, v němž Dana Tučková a Karel Slach sledují Radima Vašinku s divadlem Orfeus při jejich prázdninovém kočování po vlastech českých, uvede Česká televize zřejmě brzy po Novém roce. V pořadu, který chce být zároveň malou výpovědí o stavu společnosti, zjeví se principál i na Parrésii v Horních Dubenkách.

V Praze se chystá otevření první české židovské základní školy. Podle tisku však pražský rabín Karol Sidon zatím neví, zda se přihlásí dostatečný počet žáků. Umístění školy židovská obec tají z obav před možnými rasistickými útoky proti dětem.

Š spol.