Kdo jsou teroristé?

Naši církevní představitelé se zapojili do odsuzování mezinárodního terorismu, proti němuž volá do svaté války prezident Bush. Dokonce se kdesi výslovně zmínil, že to je křižácké tažení.

Má to háček.

Ať chceme či nechceme, naše tažení je namířeno v podstatě proti islámskému terorismu. Teroristé samozřejmě islám diskreditují, ale patří k němu, stejně jako patřili křižáci ke křesťanství, přestože ho diskreditovali. Demonstrace na podporu Ládina v islámském světě – přestože je vrah – to jasně dokládají.

Islámští teroristé bojují proti křesťanské (snad židovskokřesťanské, snad postkřesťanské) civilizaci. Ládin to alespoň říká a nemám proč mu nevěřit. Stará tradice islámských hašašínů – bojovníků vítajících smrt jako bránu do ráje, ožila právě v boji proti Izraeli a jeho protektoru – Spojeným státům americkým, horlivě se hlásícím ke křesťanství.

Nemáme také křesťanské (postkřesťanské) teroristy, kteří bojují proti islámské civilizaci? Myslím, že máme. Ruská válka v Afghánistánu byla teroristická, válka v Čečensku je teroristická, mě o tom alespoň přesvědčila Petra Procházková. Ta země ovšem za poslední léta zdivočela, zákon v ní málo platí, praktikují se tam únosy atd. – ale čí je to vina? Myslím, že těch, kteří tam povraždili mnohem víc civilistů než Ládinovi hašašínové ve Spojených státech. A teror pokračuje, i když média to už nezajímá, protože je to pořád stejné a protože máme dojem, že je to daleko, tak se nás to jakoby netýká.

Teď ovšem Putin mluví – jak ho znám, bez uzardění – o boji proti čečenským teroristům a Svobodná Evropa (financovaná Spojenými státy) jeho slova bez uzardění opakuje. Bush se spojuje s teroristou Putinem proti teroristovi Ládinovi. Máme tady tragický střet civilizací. Nehrozí, probíhá a spojenectvím Bush – Putin se právě teď vyhrocuje. Byl bych rád, kdyby o tom mluvili naši církevní představitelé – i když chápu, že to dnes není populární.