Jak se lze a nelze odvolávat na Luthera a Kempenského

Cože to má být podle reformačního hesla stále reformováno? Ecclesia semper reformanda. L. Ondra má ve svém článku (10/04) toto heslo celé, ale myslím, že ho do tohoto důsledku nedomýšlí. Obnova zbožnosti je pro Luthera (jen) jedním z prostředků k obnově církve.

Dovolávání se Kempenského (jak to v úvodu činí J. Hoblík – Prot 3/05) může znít jako čisté horování pro individuální duchovnost – ale zase jen, když pominete kontext. Vždyť autor svůj spisek psal pro společenství řeholníků.

Ano, naší dnešní evangelické církvi zhusta chybí niterná zbožnost. Ale tento problém nelze pojmenovat v polaritě niternost kontra vnějškovost. Protože přinejmenším stejně jí chybí prožitek společenství, chybí „věřím církev“.