Hutně a chutně 8/1998

Číslo

Lidovecký týdeník Hlas přinesl obsáhlý rozhovor s novým ředitelem Diakonie ČCE Pavlem Vychopněm. Podle něj čeká Diakonii budování užších vztahů s církví, příprava na nový zákon o sociální pomoci, přizpůsobování činnosti středisek místním podmínkám a potřebám obce, posun z instituce do ambulance.

Časopis Herrnhuter Bote publikoval v čísle 9/98 překlad článku Jaromíra Procházky z Protestanta 6/98 k Vestfálskému míru „Mangelhafter Schutz, schlimmer Krieg, übler Friede“.

V pátek 23. 10. se žení redaktor Protestanta J. A. Dus. Jménem redakce i čtenářů přejeme jemu i jeho nastávající, Evě Burjánkové, všechno nejlepší… mj. hodně inspirace do další práce!

V nakladatelství Atlantis vychází monografie Petra Oslzlého Jan Šimek – Příběhy soch. Putování výjimečným dílem brněnského sochaře přivede čtenáře také ke kostelu v Horních Dubenkách či na seniorátní den mládeže v Blahoslavově domě.

Iniciativu Kairos 98, jejíž text přetiskujeme v tomto čísle, přijímají podle Lidových novin představitelé římskokatolické církve rozdílně. Zatímco olomoucký arcibiskup Jan Graubner „hlavní význam takových prohlášení vidí ve zviditelňování autorů“, pražský světící biskup Václav Malý patří k těm, kteří prohlášení Kairos 98 vítají, a s jeho autory chce být v průběžném kontaktu.

„Pokládá se za syna božího,“ řekl otec ruského podnikatele Alima Karmova, který podle Městského soudu v Praze zpronevěřil téměř čtyřicet milionů korun.

Poděkování za minulé číslo Protestanta obdrželi jsme od Čecha v Kanadě, Abe Staňka. Rád četl postřeh o tom, jak vidí Američan bohatého spoluobčana, a připojuje: „Americká společnost je mnohem svobodnější. V totálním měřítku, v každé oblasti jejich života. Mnohdy s diskutabilními výsledky v té či oné poloze, s jedním jasným kladem, že i ten chudák má svou čest, patří mu úcta a práva, a nikdo do něj nemůže kopat… Lidé si svobody váží víc než hmotné zajištěnosti nabízené státem či sociální strukturou. Lidé spoléhají na sebe víc než na pomoc státu či společnosti. Lidé jsou na sebe hrdí a mají k sobě úctu. Z toho pramení typický severoamerický optimismus každého dne.“

Aleš Březina ve svém torontském čtrnáctideníku Satelitte, který vytrvale zasílá naší redakci (děkujeme), sděluje své dojmy z návštěvy v Česku (a na Slovensku). Vedle zážitků z fotbalových utkání a koncertu Rolling Stones se podrobně rozepisuje o soudním líčení ve věci jarovského sborového domu. Článek provází fotografie faráře M. Plzáka i rádoby restituenta, prasynovce původní majitelky Petra.