Hutně a chutně 5/2007

„Ostatně si myslím, že čelit průvodu neonacistů měli už dávno představitelé církví,“ pronesl Ezediáš Pumlan poté, co na 1. máje večer shlédl videozáběry z Prahy, jak policejní těžkooděnci opět vytlačili anarchisty a umožnili neonacistům úspěšně dokončit demonstraci u americké ambasády. „Václav Malý, Miloš Rejchrt, Pavel Stolař, Petr Kraus, k tomu nějaký ten zlatý řetěz, mitra, kalich či pavéza… – to mi neříkejte, že takové sloupy církve by šlo jen tak lehce odstavit stranou.“

„V obecné souvislosti prvorepublikové ideologie mi protihabsburství připomíná dnešní antikomunismus: nejde o morálně hodnotný boj proti reálnému nepříteli, nýbrž o sebepotvrzování nového režimu rituálním odsuzováním neživotné karikatury, která zakrývá, že absolutní většina národa byla téměř do konce prorakouská, resp. kolaborovala s komunisty, a převzala návyky obou (včetně monarchického, resp. ‚tajemníkovského‘ vnímání hlavy státu). Masaryk sám nebyl primitivně protirakouský…“ (Z pamfletu Martina Škabrahy TGM ležící spící, Salon Práva 17. 5.)

„Všechno teď roste, rozmnožuje se, kvete, včetně naší občanské společnosti. Před sebou mám desítky výročních zpráv občanských iniciativ a obecně prospěšných organizací. Přestože je vláda nezalévá a nepřihnojuje a náš pan prezident se obává, že nám zaplevelí politický systém, grassroots se rozšiřují i u nás. … Je jaro, vše, co je schopné života, kvete: vyjma našich politiků. Jsou uvadlí, přes zimu zchátrali, tísní se v kořenáčích (poslaneckých klubech), proplétají navzájem svoje kořeny, a tak jeden druhého dusí… Snad bychom je mohli rozsadit a doufat, že pak už nebudou tak omezení, pardon omezovaní, a že časem vyhodí nějaké oplégry.“ (Jiřina Šiklová v Týdeníku Rozhlas 22/07)

Letošního jara se dožil významného životního jubilea jeden z objevitelů a popularizátorů díla stále nedoceňovaného reformovaného theologa J. R. D. Szalatnaye. Redakce Protestanta pečujíc, aby věhlas popularizátorů nezastínil význam popularizovaných, k čemuž na české mediální a theologické scéně zhusta dochází, gratuluje bez udání bližších údajů.

rs+T