„Někoho, kdo bude nad věcí, vtipný, nikoli urážlivý, bude mít evropský rozhled a šarm, prostě žádného burana. Takže asi spíš postavu z ženské části společenského spektra (nikoli ale z kalendáře vévé),“ odpověděl Ezediáš Pumlan na anketní otázku Kulturních novin: Jakou osobnost byste rádi viděli na místě prezidenta České republiky?
V Literárních novinách č. 14 komentuje Tereza Spencerová návštěvu papeže Benedikta XVI. na Kubě:
Na loňském dubnovém sjezdu Komunistické strany Kuby bylo rozhodnuto, že ostrov skončí s experimentem ortodoxního plánovaného hospodářství a poměrně rychlými kroky přejde na vietnamsko-čínský model státního kapitalismu. Role v tomto plánu byla přisouzena i církvi – s podporou španělských katolických institucí nyní pořádá kurzy pro budoucí drobné podnikatele a živnostníky. Církev výměnou za posílení svých pozic ve společnosti úspěšně pacifikuje vzpurné kněze i věřící, kterým opatrná kritika diktátorských praktik režimu ze strany církve připadá silně nedostatečná. …
Svou míru veřejné kritiky vůči komunistickému režimu zřejmě (papež) vyčerpal prohlášením o „mnoha oblastech, v nichž je třeba dosáhnout dalšího pokroku, obzvláště ve sféře možností, které církev může nabídnout životu společnosti.“ Při bohoslužbě před monumentem národního hrdiny José Martího papež kubánské katolíky vyzval, aby „bojovali zbraněmi míru, odpuštění a pochopení za budování otevřené, obnovené společnosti :.. která je více hodna člověka.“