Husitská revoluce I–IV

Číslo

František Šmahel, Historický ústav ČAV, Praha 1993

Historický ústav ČAV vydal, žel v nepatrném nákladu, čtyřsvazkové dílo předního současného husitologa, Františka Šmahela. Pokládáme za potřebné upozornit na tento počin již zcela předběžnou informací.

Bezmála na dvou tisících stranách (1878) je předložen nejprve rozbor dosavadních názorů historiků, zasazení revoluce v českých zemích do evropského kontextu, charakteristika stavu tehdejší církve a sociálních a národnostních poměrů. Druhý díl tvoří výmluvně nadepsané kapitoly Evangelium proti feudalismu a Od reformy k revoltě. Ve třetím sledujeme průběh revoluce samé, zatímco čtvrtý zkoumá důsledky, ohlasy a místo českého vzepětí zejména v souvislosti s pozdější reformací německou. Jen kapitola věnovaná seznamu literatury a pramenů zabírá 154 stran.

Jde o vzácný příklad shrnutí dosavadního bádání, jež bychom tak potřebovali i v případě ostatních úseků historie. I když plně díla využijí opět historikové nebo čtenáři se zvláštním historickým zájmem, je si přát, aby si Šmahelova práce našla cestu i k širší obci čtenářů. V dnešní situaci rychlých odsudků není k zahození mít po ruce fundovaný zdroj.

Jistě budeme mít příležitost se k autorově hledání a nalézání, jež probíhalo ještě za vlády jedné strany, vyjádřit v době, kdy – jak uvádí v předmluvě – se husitství stalo terčem posměšků i kritických výtek a kdy největší z českých snů o lepším světě znovu doplácí na svou osudovou nadčasovost.

jp