Veřejný dotaz

Teologická reflexe II/1996 přináší stať doc. dr. Jana Štefana „Za co bych rád jako český evangelík poprosil českého katolíka o odpuštění“.

V německém úvodu tohoto česky napsaného textu stojí: Während seines letzten Besuches in Tschechien bat der Papst Johannes Paulus II die tschechischen Protestanten um Vergebung dessen, was ihnen die katholische Kirche an Übel getan hatte. Der Verfasser, beunruhigt dadurch, dass die Vertreter unserer evangelischen Kirchen diese Mitchristen um Vergebung dessen, was ihnen seine Kirche an Übel getan hatte.

Z uvedeného vyplývá, že autor je znepokojen mlčením zástupců našich evangelických církví k papežské prosbě o odpuštění a že zástupně na jejich místě musí individuálně odprosit české katolíky za zlo, jež na nich spáchala evangelická církev.

Není (alespoň prozatím) namístě, abych se zabýval vlastním textem Štefanovy stati. Nejprve se chci veřejně zeptat představitelů české evangelické ekumény (synodní rady ČCE, Ekumenické rady církví v ČR, Kostnické jednoty), proč dosud nereagovali a zda chtějí reagovat na papežovu iniciativu. A za druhé se jich chci zeptat, zda máme považovat Štefanovu výzvu za jeho individuálně prorocký hlas, který představitelé českých evangelíků odmítají nebo se s ním ztotožňují.