Svítá

Pochybuje­‑li kdo o vyznavačské potenci protestantismu a vyčítá­‑li mu destruující kritičnost, pak by mohl změnit názor, nechá­‑li se oslovit bohatstvím vyznání nového zpěvníku Svítá. Soubor 489 písní nechce být, jak nás upozorňují autoři předmluvy, veršovanou dogmatikou. Najdeme tu písně jednoduché textově i melodicky, písně, které zvou k adoraci, k radostnému chválení, které nemá v církvi nikdy ustat. Převážnou většinu zpěvníku však tvoří písně, které jsou závažnými vyznáními a které reflektují základní rysy života víry v současném světě. Prorocko­‑biblický tón zaznívá ze zpěvníku silněji než tóny jiné a právě v tom můžeme vidět specifikum evangelické církve posledního desetiletí i přínos tohoto zpěvníku pro ekumenu. Odkazy k biblickým textům, připojené za každou písní, jsou výzvou nejen k novému promýšlení biblické zvěsti, ale také k novému hodnocení písňové tvorby. Nyní snad bude jasné i těm, kteří vůči novým písním byli vždy skeptičtí, že tu nejde jen o nahodilé pocity mladé či střední generace, ale o skutečný zápas víry, o autentické chvály a prosby, o zvěstování naděje. Výsledkem tu není beznaděj, ale úžas – průvodní znak evangelia. Posluchači jsou vyvedeni z míry a ptají se. Někteří se pak připojuji, jiní odcházejí. Zpěvník je impulsem k znovupřemýšlení o transformaci evangelické liturgie. Tak jako Jednota bratrská vytvořila vlastní písně a nezůstala u římské mše, tak i my se musíme ptát, zda nedozrává čas pro novou formu naší bohoslužby. Písně samozřejmě ještě nejsou automaticky zárodkem něčeho nového, jsou však k tomuto novému výrazným pozváním. Církev patrně bude reagovat tak, jako vždy. Někdo pozvání přijme, jiný odmítne. Nelze však popřít, že je naším úkolem stále obnovovat své porozumění aktuální zvěsti Písma a vyznávat – tedy i zpívat – vždy nově.

Zpěvník Svítá připravila ekumenická skupina, pod vedením Jiřího Grubera a vydala synodní rada ČCE v nakladatelství Kalich. Vtipnými a promyšlenými ilustracemi doprovodil Zdeněk Šorm. Jistě by si toto výjimečné dílo zasloužilo stejnou finanční podporu a kvalitní provedení jako trojdílná Agenda, která není určena zdaleka tak širokým vrstvám církve, a navíc aktualizační zápas o porozumění biblické zvěsti i vyznavačské nouzi dnešního člověka celkem pomíjí. Bohužel je nutno konstatovat, že po technické stránce překročilo současné provedení úroveň samizdatu jen o malý krůček.