Střet v církvi

Moje trpělivost se naplnila při náhodném sledování televizního přenosu z „českobratrské“ bohoslužby ve sboru v Benešově u Prahy.
Po mnoha rozhovorech s kolegy i ostatními členy českobratrské církve jsem zjistila, že zdaleka nejsem ve svých pocitech osamocena. Nechci kritizovat, jakým způsobem náš sbor v Benešově chválí Boha. Je to jistě věcí víry onoho sboru a zcela v kompetenci staršovstva. Problém však dle mého názoru tkví v tom, že tento způsob je vydáván za způsob českobratrský.

Televizní bohoslužby z Benešova byly vlastně posledním impulsem, který mi potvrdil, že s touto (a nejen s touto – je to ostatně problém i jiných denominací) církví se něco děje. Je nutné tento stav pojmenovat a popřípadě napomoci k řešení. Velmi jednoduše řečeno, jde o střet charismatické a racionální zbožnosti, možná ještě jinak řečeno – střet náboženského a civilního přístupu víry.

Vybavují se mi mnohé sbory, které se vinou tohoto střetu zmítají v nedorozuměních a nesrovnalostech, poněvadž někteří jejich členové považují českobratrskou zbožnost za tradiční, vyčpělou, studenou a nemisijní. Možná, že mají kus pravdy, možná některé sbory v podobném stavu jsou, ale taková situace může být na okrajích kterékoli církve. Proti tradičnímu evangelickému způsobu zbožnosti stavějí tito členové zbožnost niternou, založenou na senzitivních zážitcích a zkušenostech, kde všechno, co s nimi hýbe, je z Ducha svatého.

Chci se postavit na obranu všech, kteří se cítí být věřícími českobratrskými evangelíky a přesto o své víře nechtějí hned hovořit, protože jejich způsobu odpovídá určitá zdrženlivost, ovšem nikoli chlad, či dokonce prázdnota. A chci tímto otevřít diskusi o „českobratrské identitě“. Kladu několik anketních otázek, které by mohly napomoci k sebevymezení a mohly by také vyprovokovat vaše pera (psací stroje) k veřejným ohlasům na tento můj možná trochu zkratkovitý příspěvek.

1) Ke kterým konfesím se hlásí ČCE? Četl (a) jste je?

2) Jak hodnotíte výklad textu v kázání? Jak hodnotíte střízlivost ve zbožnosti a misii? Jak hodnotíte „viditelná“ znamení Ducha svatého ve vašem sboru?

3) Jaké je poslání faráře a jaké je poslání laiků ve sboru?

4) Které osobnosti z minulosti (i nedávné) ovlivnily tuto církev a bylo to vždy směřování pravdivé?

5) Co považujete za typicky českobratrské?

6) Co vám vadí na českobratrské církvi evangelické?

Ráda bych některé vaše ohlasy po dohodě s redakcí uveřejnila. Pište na moji adresu: Irena Skeříková, Husovo nám. 378, 104 00 Praha 10 – Uhříněves.