Před nějakým časem jsme na stránkách Protestanta srovnávali dvě důležitá pražská umělecká centra – smíchovskou továrnu Meet Factory a holešovický galerijní dům DOX. Nejsou to ale jediná centra současného umění, kterými hlavní město disponuje.
V roce 2000 se začal v obci Řeporyje na jihozápadním okraji Prahy rodit projekt sochařského studia Bubec. V prostorách bývalé skladové haly vznikl ateliér poskytující potřebné zázemí jak pro tvorbu, tak i pro různé veřejné akce – výstavy, koncerty, divadelní představení. Za celým projektem stál od počátku sochař Čestmír Suška (v Protestantu 3/2009 jste si s ním mohli přečíst rozhovor), který se rozhodl nabídnout mladým umělcům studio k pronájmu. V průběhu uplynulých devíti let se ukázalo, že Bubec je projekt více než životaschopný.
Na rozdíl od některých jiných podobně koncipovaných center, studio Bubec se nezapouzdřilo do výlučného světa uměleckých galerií. Od počátku bylo neseno důrazem na překračování hranic, mezigenerační otevřenost a vsazení uměleckých děl do veřejného prostoru. V Bubci se tak návštěvníci mohli v minulosti setkat například s výstavami prací dětí z řeporyjského výtvarného kroužku. Umělci využívající zázemí studia také znatelně zasáhli do krajiny v bezprostředním okolí i v nedalekém Prokopském údolí, kde jsou dodnes některé jejich sochy instalovány. V roce 2004 byla v rámci akce Revitalizace areálu Základní školy Řeporyje navržena a realizována nová školní vrata. Podobných příkladů bychom našli mnoho.
Hlavním lákadlem se ale staly pravidelné vernisáže současného umění, které se v Bubci konají pod názvem Art Safari. Dvakrát ročně mají návštěvníci příležitost vidět a zažít opravdu rozmanitou přehlídku aktuálního uměleckého dění. Sochy, obrazy, ale také filmy a další artefakty jsou volně rozmístěné v prostoru haly a jejím okolí. Část děl navíc v průběhu doby zůstává ve studiu, a tak se návštěvníci vlastně procházejí rostoucím a živoucím archivem tohoto řeporyjského centra. Art safari má své stálice, jakými jsou kromě Čestmíra Sušky například Lukáš Rittstein, Jan Miko, Jitka Havlíčková nebo MICL Michal Novotný. Zároveň ale každý rok přibývají noví umělci. Motiv otevřenosti je zvýrazněn také doprovodným programem, který zahrnuje hudební vystoupení (od šansonu až po africkou lidovou hudbu), módní přehlídky, výtvarné dílny pro děti či vystoupení klauna. Ten, kdo se vydá na Art Safari, zkrátka nemusí děti odložit před vchodem. Tahle akce je určena pro všechny a se všemi počítá. Což je jev, který ve světě současného výtvarného umění není žádnou samozřejmostí.
http://www.bubec.cz/akce/seznam.htm http://picasaweb.google.com/studio.bubec