Prohlášení o Kosovu

Číslo

Někteří lidé v Nizozemí pociťují zvláštní odpovědnost za dění v bývalé Jugoslávii. Přinášíme rozhovor s farářem reformované církve v Austerlitz, Bramem Bregmanem, členem iniciativy „Stari Most“, a text prohlášení, které bylo zveřejněno při tiché demonstraci v Den Haagu 14. dubna tr. Demonstrace měla – alespoň pro nás – až pokornou podobu. Hořely svíčky na paměť obětí, zúčastnění je mlčky obcházeli a při občasném zastavení bylo čteno zmíněné prohlášení.

Co to je Politický výbor Stari Most? Proč byl založen? Co je jeho cílem?

Politický výbor Stari Most je skupina občanů z různých míst Nizozemí. Cestu k sobě našli v roce 1991, když začala válka a zvěrstva v Jugoslávii. Pár lidí písemně oslovilo lidi, kteří tehdy psali články a příspěvky do velkých deníků v Nizozemí, a požádali je, zda by se s nimi mohli spojit do výboru.

Formulovali tento cíl (v pozdějších letech byl poněkud přepracován): silová intervence mezinárodního společenství ve válce v bývalé Jugoslávii, zaměřená proti šílenství etnického politického násilnictví. Každá lidská bytost má pro Výbor právo žít v míru, bezpečí a spravedlnosti, bez ohledu na etnické či kulturní zasazení.

O uskutečnění tohoto cíle usilují tak, že píší články do novin, dopisy ministrům, členům parlamentu a pod. A pořádají malé demonstrace.

Kolik lidí se na práci Výboru podílí? Duchovní nebo laici?

V prvních letech bylo aktivních asi 10–15 lidí, teď zůstává asi 4–5. Když se koná demonstrace, např. každoroční připomínková demonstrace za Srebrenicu, konaná 11. července (výročí masakru, jemuž síly IFOR, tvořené tehdy Nizozemci, nezabránily, p. p.), žádají o účast Bosňácké organizace. Loni přišlo asi 30 lidí, půlka z nich Holanďani.

Pokud vím, jsem jediný aktivní církevník. Pár dalších má či mělo o křesťanství jistý zájem.

Soustřeďují se vaše aktivity pouze na „Jugoslávii“ nebo ještě na jinou problematiku? Jak na vaše angažmá odpovídají církve? A co nizozemská společnost?

Soustřeďujeme se pouze na Jugoslávii. Pokud vím – účastním se práce po dva roky – církve nikdy nereagovaly. Loni jsem napsal článek do časopisu dvou hlavních a spolupracujících protestantských církví v Nizozemí. Zmínil jsem Výbor a chystanou demonstraci: přišla jedna členka církve… Dále jsem psal o dvou dalších organizacích. První je Pracovní skupina Nizozemí – Srebrenica. Pracují v terénu a jsou v kontaktu se skupinou vdov ze Srebrenice a také s nizozemským ministerstvem rozvojové pomoci. Tento týden publikovali knihu, obsahující stovku svědectví, vyprávěných ženami.

Pak je tu skupina Grupa Most ze dvou protestantských sborů v Shiedamu a Alphen aan de Rijn. Pokouší se budovat mosty mezi třemi náboženstvími v Tuzle: římskými katolíky, muslimy a srbskými pravoslavnými. Několikrát do roka jezdí do Tuzly.

Pokud jde o nizozemskou společnost – stále ještě pracuje vládní komise, která vyšetřuje, jak se sběhly věci ve Srebrenici. Domnívám se, že o této záležitosti bylo publikováno už alespoň pět nizozemských knih. Jde svým způsobem o „národní trauma“, ale příliš lidí odpovědnost nepociťuje. Cítí bolest kvůli obětem, ale co mohou udělat…?

Představitelům národa a ostatním občanům zde

Prohlášení o Kosovu

Jsme zde, protože v Kosovu jsou úmyslně vražděni lidé a je ničena jejich existence. Dochází k tomu proto, že patří k určité nechtěné etnické skupině. Kosovo musí být osvobozeno od srbských jednotek, které jsou odpovědné za tamější genocidu.

Proto jsou nutné vojenské akce, ze vzduchu i nasazením pozemních vojsk. Podporujeme zásah NATO, ale žádáme i o podporu osvobozenecké kosovské armády, UCK. 

Vojenské násilí a zásah pozemních vojsk obzvlášť je pro mnohé choulostivý. To chápeme. Ale vláda podle našeho mínění může a musí vyzvat nizozemské obyvatelstvo, aby přineslo oběti pro humanitu a vzájemnou solidaritu v Evropě. Žijeme přece ve svobodě díky tomu, že mnozí spojenci daleko od domova dali za nás své životy.

Vyhnaní obyvatelé Kosova si zaslouží velkorysou a srdečnou podporu, aby se zbavili nejtěžší nouze. Vojenský zásah musí vést k tomu, aby se mohli rychle vrátit do bezpečného a svobodného Kosova, kde budou respektována práva všech obyvatel. Miloševič i ostatní, kteří jsou odpovědni za válečné zločiny, patří sem do Den Haagu před soud.

Potom, co se budou moci vrátit, budou obyvatelé Kosova potřebovat hromadnou pomoc při znovubudování toho, co je zpustošeno. Jim i ostatním v zemi, kteří berou vážně lidská práva, musí být nabídnuta perspektiva k rovnoprávnému hospodářskému a demokratickému rozvoji. Jako plnoprávným občanům Evropy.

Den Haag, 14. dubna 1999

Politický výbor Stari Most