Aktuální slovníček biblických pojmů
Tento pojem chápe hodně lidí, ať v církvi či ve světě, zamlženě, toliko obecně nábožensky. Vy-koupení (hebr. g-'-l, obsahově dost paralelní s p-d-h, popř. i s j-š-'; řec. apolyein a zvl. apolytrósis) spadá do oblasti obchodu, práva a vyjednávání. V Bibli jde o obětní náhradu (zvířete nebo chlapce), o výkup příbuzného z otroctví, o krevní mstu, odkup kdysi pozbytého rodinného i jiného jmění a dědictví. (Podobně tomu bylo ve starém Babylóně.) „Goélem“ se stal Bóaz, poněvadž vykoupil nejen Noemino pole, ale i moábskou Rútu, „vdovu po zemřelém“ – vzal si ji za ženu, aby „zachoval jméno zemřelého v jeho dědictví“ (Rt 4). To byl odvážný „obchodní tah“, který prokázal, že v bohatém Betlémanovi je „Boží síla“ (bo'+az). Polemik a trpitel Jób opustil starou víru v Boha odměn a trestů. Vyslovil jistotu, že jeho goél – vykupitel, obhájce a zastánce je živ (háj) a také jeho obživí v den Boží rehabilitace. Tento přímluvce je neplacený advokát, který sám celý proces platí (Jb 19,25–27).
Novozákonní apolyein označovalo původně propuštění vězňů a pardonování dlužníků a substantivum apolytrósis znamenalo výkup zajatců nebo otroků. Sociologicko-právní termíny byly přenášeny do sféry nábožensko-duchovní a staly se zvěstným výrazem pro vykoupení (spasení, zbavení) od hříchu, neúnosných pokušení, sžíravých traumat ducha a smrti, nejen té tělesné.
1. Zlý stav (duše i těla) člověka, trouchnivění srdce kvůli nákaze hříchem se podobá trudné životní situaci vězně nebo zajatce. Vysvobození z plíživě dravých sil hříchu připomíná vykoupení otroka člověkem, který si to může finančně dovolit a který to riskne.
2. Vytržení z chapadel smrti, nejenom fyzické, nýbrž i životního bezživotí, se podobá Boží osvoboditelské diplomacii, jíž se vítězně zastal Hospodin Izraele zotročeného Egyptem.
3. ODJINUD osvobodivého zásahu Pravdy něco stojí – všechno. Pána Boha stála jeho „syna“ Ježíše, spravedlivého s námi i za nás, celý jeho život ústící v popravnou, ostudnou smrt.
4. Nás, osvobozené vězně, někdejší zotročence bezduchovosti, to má vést k tomu, abychom pro své bližní, přítomné zotročence, vynaložili všechno, co můžeme, v podstatě celý svůj život jako výkupné.