Před sto lety

Číslo

Pěšky, na koních a na vozech se přesunovaly voje Alexandra Velikého i armády Napoleonovy o jednadvacet století později. Stačilo sto následujících let, a kolejnice sepjaly Eurasii i Severní Ameriku, od oceánu k oceánu. Jezdila první auta. Vzdálenosti měřeny časem se valem zkracovaly, svět se zmenšoval. Zprávy se dokonce začaly předávat okamžitě.

Za předpokladu fungující organisace to umožňovalo soustředit na žádoucím místě masu surovin, zboží, lidí. Tedy koncentrovat moc a uplatnit ji do šíře i do hloubi. Na obzoru vyvstal výhled na sjednocování lidstva.

Jakou úlohu kdo zde sehraje? Největší průmyslovou výrobu měly USA, avšak Velká Británie ovládala světová moře, držela nejrozsáhlejší kolonie, nadále si uchovávala prvenství ve světovém obchodě a v londýnských bankách, nejbohatších na světě, si vypůjčovali podnikatelé ze všech zemí, USA nevyjímaje. Německý průmysl ovšem již předstihl britský. Jako čtvrtá následovala Francie, za ní Rusko, RakouskoUhersko, Itálie, Japonsko.

Anglosaská Amerika nabízela demokracii, svobodný obchod, otevřená moře. Rusko zůstávalo při svém samoděržaví. Nejenergičtěji se zdálo odpovídat na nové možnosti technicky vynikající Německo. Lutherská reformace mu uchovala respekt k vrchnosti spolu s vnitřní svobodou jednotlivce. Jeho disciplina byla zde umocněna vědomím povinnosti rozvíjet vlastní schopnosti a aktivitu. To podněcovalo nyní snahu vydobýt si místo v samém středu organisace lidstva.

Šéf německé diplomacie Bernhard Bülow roku 1900 řekl: Nebudeme stát pasivně stranou, když současně ostatní dělí svět… požadujeme vytvoření Velkého Německa. My se můžeme udržet na výši pouze tehdy, když pochopíme, že pro nás je blahobyt nemožný bez velké moci, bez silné armády a bez silného loďstva. V příštím století bude německý národ buď kladivem nebo kovadlinou.

Na hrozbu velké války mezi imperialistickými velmocemi, reagovala 2. socialistická internacionála heslem Válku válce. Mělo se jí zabránit tak, že dělníci všech zemí do ní prostě nenastoupí. 1899 z podnětu ruského cara jednala mezinárodní mírová konference v Haagu. 1901 devět velmocí exemplárně pokořilo Čínu za povstání proti cizincům. 84 % souše bylo v rukou bílého muže.

Vlna pogromů v carském Rusku, antisemitská Dreyfusova aféra ve Francii, Masarykovo vystoupení v Hilsnerově aféře (1899), uprostřed toho vzniklo sionistické hnutí za novodobý stát Izrael.

1900 proběhla druhá olympiáda moderní doby, vyšel Výklad snů Sigmunda Freuda, následujícího roku poprvé se udílely Nobelovy ceny.