Mít odvahu, sílu i vizi. Litomyšl 24. srpna 2022

24. srpna 2022 pořádala iniciativa Modlitba za Ukrajinu v Litomyšli oslavu ukrajinského Dne nezávislosti. Program otevřel proslov Pavla Keřkovského.

Блаженні ті, хто голодує і жадає праведності, бо їх буде нагодовано

Blahoslavení, kdo hladovějí a žízní po spravedlnosti, neboť oni budou nasyceni.

Dnes slavíme 31. výročí vyhlášení nezávislosti Ukrajiny, a zároveň si připomínáme, že již šest měsíců se ruský agresor pokouší zničit Ukrajinu. Ukrajina se však vzchopila k úspěšnému odporu, a to agresor nečekal. Občané Ukrajiny mají odvahu, sílu i vizi spravedlivého evropského společenského řádu, proto nebudou poraženi: Sláva Ukrajině!

Patřím ke generaci, která před 54 lety zažila vpád ruských vojsk do svobodného Československa. Tehdy jsme se zmohli jen na neozbrojený odpor civilistů – zahynulo na 400 bezbranných lidí. Naši vojáci a vládní činitelé nepovstali vůbec. Stali jsme se na 23 let pokořenou a okupovanou zemí. Naši bezmoc a rezignaci osvětlily dvě hořící pochodně – oběť Jana Palacha a Jana Zajíce. Tehdy se Českobratrská církev evangelická ozvala provoláním Synod svému národu (1969). Synod agresi odsoudil a vyzýval k dialogu mezi národy. V naší církvi jsme pak o sblížení národů prosili často písní, která vznikla v téže době: Přijď již, přijď Duchu stvořiteli, Duchu smíření / přijď již, a proměň svět náš celý v nové stvoření… Probuď svědomí otupené, sbližuj národy.

Od té doby se náš národ změnil. Musel však překonat předsudky nedůvěřivosti vůči českým emigrantům a cizincům jiné barvy pleti. V prvé a druhé dekádě našeho století se v naší společnosti prosadily xenofobní nálady, podporované vládními kruhy, prezidentem Zemanem, vládou Andreje Babiše, a dnes v nové formě zastávané kontraproduktivním ombudsmanem Stanislavem Křečkem. Česká společnost se začala měnit až v průběhu posledních pěti let, zejména díky nezávislému hnutí Milion chvilek, které založili dva studenti evangelické teologie: Mikuláš Minář a Benjamin Roll. Hnutí Milion chvilek nás přimělo, abychom vzali vážně zastupitelskou demokracii, a využili nejen práva jednou za čtyři roky volit, ale co nejčastěji aktivovali důležité právo být slyšen na veřejnosti: vyslovit požadavky, sepisovat petice, volat vládní úředníky k nápravě toho, co pokazili nebo zametli pod koberec. Také jsme se zapojili do společenské debaty díky aktivitám Českého helsinského výboru, který publikoval u nakladatelství Eman Dokument o mezilidském bratrství papeže Františka a muslimského immáma Ahmada al Tajjíba z roku 2019, přeložený Mikulášem Vymětalem a dalšími.

Synod ČCE letos v červnu odsoudil ruského agresora a vyzval moskevského pravoslavného patriarchu Kyrilla, aby neznásilňoval svědomí těch pravoslavných kněží v Rusku, kteří věrni evangeliu odmítají posvěcování násilí. Je jisté, že prezident Putin se za věřícího křesťana jen vydává. Svou lživou ideologií totiž rozvrací křesťanská společenství v Rusku a neprotestuje proti válečnému likvidování tisíců bezbranných ukrajinských civilistů ruskými vojáky, mlčí ke zvěrstvům ruských vojáků v Buči a jiných městech a vesnicích.

Milionu chvilek se podařilo aktivovat statisíce lidí. Pokojně se demonstrovalo na náměstích mnoha měst. Dvě největší celostátní a statisícové proběhly na Letné 2019, tedy ještě před covidovou krizí. Demonstrovali jsme 22. února tohoto roku – dva dny před začátkem rozsáhlé ruské agrese. A 4. března se na Václavském náměstí v Praze stal společenský zázrak, protože řadoví čeští i ukrajinští občané i někteří členové politických stran, včetně českého premiéra Petra Fialy a ukrajinského velvyslance Jevhenije Perebyjnise využili svého politického práva „být slyšen na veřejnosti“. Tehdy jsme přislíbili Ukrajincům finanční, humanitární, popř. další pomoc proti ruskému agresorovi. Stali jsme se téměř šedesátitisícovým společenstvím, spojeným sliby a nadějí. Poznali jsme, jak konkrétně dopřávat lidská práva a důstojnost druhým. Dle evangelií lidská práva uskutečňují běžní lidé svým milosrdenstvím v každodenním životě. Ten druhý má právo na vlastnictví, proto „Nepokradeš!“ Má právo na život, proto „Nezabiješ!“ a budeš aktivně podporovat jeho život, nabídneš mu vzdělání a hospodářské zabezpečení! Má právo na spravedlnost, proto nebudeš křivě svědčit a křivě jednat, zabezpečíš ho právně, aby nebyl jen bezbranným utečencem v rukou podvodníků nebo mediálních manipulátorů. Budeš s ním solidární – to je biblické pojetí dodržování lidských práv.

Ukrajinští občané získali premiérův příslib, že budou mít právo na vzdělání; právo na aktivní zapojení do společenských i hospodářských struktur. Také bylo deklarováno, že nejen my, ale celá Evropa se bude muset uskrovnit na dlouhou dobu. A nebudeme reptat.

Obtíže jistě nastanou a již nastávají. Obtíže vznikají kvůli ruské agresi, kvůli zatvrzelosti a zbabělosti Kremlu, nikoli kvůli uprchlíkům. Značná část naší společnosti se změnila – nikoli celá – ale značná část. Proto jsou mnozí stále ochotní nereptat a uskrovnit se. Premiér Fiala již hovoří nejen o aktuální pomoci uprchlíkům u nás doma, ale v souladu s některými evropskými politiky vyzývá k vytváření projektů pro budování poválečné Ukrajiny. Najednou se zdá, že naše společnost přece jen začíná mít odvahu, sílu i vizi, a že v tomto ohledu začíná Česko dohánět Ukrajinu. Ukrajina svou vizi spravedlivých společenských pořádků již má. Má ji díky prezidentovi Volodymyru Zelenskému a jeho vládnímu týmu. V Evropě se tedy rodí různé, vzájemně prospěšné projekty. Proto jdeme vstříc naději. Smíme blahoslavit všechny ty, kteří hladovějí a žízní po spravedlnosti, Doufáme, že se naše civilizace nezhroutí a spravedlností nasyceni budeme. Sláva Ukrajině.

(Následovala píseň Buď vůle tvá)