Dopis SR ČCE sborům

Milí bratři a sestry,

redakce Necenzurovaných novin Rudé krávo vzala na sebe odpovědnost za uveřejnění seznamu občanů označených jako spolupracovníci Státní bezpečnosti z doby komunistického režimu. Jsou tam uvedeni bez jakéhokoliv rozlišení časového nebo obsahového. V seznamu jsou uvedena rovněž jména řady kazatelů a laiků nač (církve, živých i zemřelých.

Synodní rada celou záležitost od počátku se vší odpovědností zvažuje. Nechce ji bagatelizovat ani zlehčovat, na druhé straně chce dbát na ochranu osobnosti a její pověsti.

Žili jsme ve společenském systému, v jehož pozadí skrytě i zjevné pracovala lstivá a násilnická Státní bezpečnost. Lidé byli vystaveni nejrozmanitějších situacích v různé míře různému ohrožení a nebezpečí. To vše kladlo vysoké nároky na mravní odpovědnost každého člověka. Litujeme, že jsme v otázce kontaktů se Státní bezpečností mnohdy nedovedl v církvi vytvořit takové společenství důvěry, v němž bychom se mohli jeden druhému svěřit a vzájemné si pomáhat.

Dnes nečiňme ukvapené závěry. Spíše jeden druhému naslouchejme v pastýřské odpovědnosti a solidaritě, u vědomí slov apoštola Pavla: „Neboť nemůžeme nic proti pravdě, ale k pravdě.“ (2K 13,8).

Myslíme na ty, jejichž jména byla v seznamu uvedena, myslíme na naše vzájemné vztahy, společenství, staršovstva, sbory, na církev uprostřed společnosti. Upřímný a otevřený rozhovor nám všem pomůže rozumět naší minulosti a rozeznávat naše úkoly dnes. Pokusme se pravdivě naplňovat apoštolovu výzvu „Jedni druhých břemena neste a tak plňte zákon Kristův“ (Gal 6,2).

S bratrským pozdravem synodní rada ČCE