Hutně a chutně 9/2000

Pod mottem „Zázraky viditelné jsou daleko menší než zázraky slyšitelné“ se bude konat festival k 250. výročí úmrtí Johana Sebastiana Bacha v Novém Městě na Moravě. Spolu s tamějším sborem ČCE ho pořádá Klub Sluníčko. Na pátek 1. prosince jsou nachystány ukázky Bachovy varhanní tvorby a instrumentální skladby. Sobotní program zahájí přednáška Petra Moréeho, následovat bude barokní komorní orchestr v podání Musica Donum Dei. V neděli budou zpívat drobné kompozice J. S. Bacha spojené pěvecké soubory Vocatus a Brněnský ekumenický sbor. Podrobé informace najdete na adrese

Jednou z osobností vyznamenaných prezidentem republiky letošního 28. října se stal novozákonník Josef B. Souček. In memoriam obdržel medaili Za zásluhy.

Otevřený dopis V. Machálka patriarchovi moskevskému a vší Rusi Alexijovi II. otiskla Křesťanská revue 7/2000. Brněnský učitel dějepisu a církevních dějin v něm vyjadřuje bolest a znepokojení nad podporou, kterou ruská pravoslavná církev vyjádřila ústy svého představitele tzv. protiteroristické akci ruských bezpečnostních sil v Čečensku. Na závěr m.j. píše: „Dějiny stále se opakujících a zjevně zcela bezvýchodných pokusů Ruska zkrotit Čečence brutálním násilím mi připomínají způsob, jakým si obyvatelé Gerasy pěstovali svého ‚obětního beránka‘ v posedlém člověku. … Tak jako se Gerasané ve skutečnosti bránili možnosti uzdravení svého posedlého, také Rusko svými násilnými akcemi v Čečensku vůbec nepřispívá k normalizaci v této oblasti, ale naopak jen k jejímu ustavičnému zhoršování.“

Metropolita smolenský a kaliningradský Pirim ve své odpovědi uvádí, že „státní moc Ruska podniká rozhodná opatření … aby zamezila zločinné činnosti početných teroristických skupin“ a tvrdí, že „ruská pravoslavná církev dělá všechno, co může, pro to, aby lidé mohli přežít těžké časy a vrátit se k tvůrčí práci…“

„…někteří římští katolíci se nechtějí vzdát jakési ‚vedoucí úlohy‘ v rámci křesťanství a ekumenismus pro ně de facto znamená pouze ‚návrat zbloudilých oveček do jednoho stáda‘,“ napsal v závěru článku o vatikánské deklaraci Dominus Iesus Jan Ziegler v LN 7. 10. Diskuse pokračovala v LN 4. 11.

Článek J. Patočky s podrobnou dokumentací o policejním násilí páchaném na zadržených během pražských demonstrací proti MMF a SB v Praze, otiskly LtN č. 44. Vyvrací přitom i podezření, že zprávy o tomto násilí jsou organizovány ze zahraničního „ideodiverního“ centra.

Slavnostní uvedení postily Svatopluka Karáska Boží trouba se konalo 8. 11. v pražském kostele u Salvátora.