Za války a po válce

je sborník čtyř přednášek, přednesených v květnu 1995 na dvou shromážděních českobratrské církve evangelické k 50. výročí konce druhé světové války. Řečníci se zaměřili na zásadní zamyšlení o válce a na ožehavé a stále otevřené okruhy problémů, které souvisejí s druhou světovou válkou a s tím, co následovalo bezprostředně po ní:

Jan Šimsa: Biblické poselství a problém války

Martin Prudký: Záhuba Židů a postoje křesťanů

Jaromír Procházka: Křesťané v odboji a jejich odkaz

Tomáš Růžička: Odsun Němců a náš dnešek

Ke čtyřem přednáškám je připojen text K problematice vysídlení sudetských Němců, který v letech 1993–1995 vypracoval poradní odbor synodní rady ČCE pro společenské a mezinárodní záležitosti. Synodní rada tento elaborát nejprve doporučila ke studiu a k rozhovoru v církvi i ve veřejnosti, pak jej předložila synodu ČCE. 29. synod jej dne 18. 11. 1995 přijal za stanovisko českobratrské církve evangelické.

Sborník by neměl uniknout pozornosti nikoho, kde se chce orientovat v živých problémech nedávných dějin a hledá o nich objektivní poučení. Stanovisko ČCE K problematice vysídlení sudetských Němců už vzbudilo zájem a ohlas doma i v zahraničí.

Sborník vydala synodní rada ČCE s předmluvou Jana Čapka. Má 98 stran a stojí 35,– Kč. K dostání je v knihkupectví Kalich, Jungmannova 9, 111 21 Praha 1, pošt. přihr. 220.

zs