Milionové demošky pro demokracii

Číslo

Na počátku byl nápad, reagující na frustrující výsledek posledních parlamentních voleb: Vezměme Andreje Babiše za slovo. Neodbývejme jeho smlouvu s občany této republiky jako prachsprostý trik, ale vyvoďme ze slibů, jimiž se zavázal, důsledky. Nabídněme mu, čím může doložit, že svou smlouvu myslel aspoň trochu doopravdy. Tak se zrodila iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Iniciativa nikoli pouze protibabišovská, ale především pro-demokratická. Neboť máloco utužuje ducha a zkvalitňuje podhoubí demokracie tak, jako respekt ke společenské smlouvě. A máloco odkrylo do hloubky prázdnotu a cynismus Babišova marketingového projektu jako jeho reakce na tuto iniciativu – arogantní ignorance. Přehlíživost toho, který se právě dostal na vrchol moci, tak co by se bavil s nějakými občany, kteří ho ve věci jeho smlouvy berou za slovo.

Když teď v dubnu policie oznámila, že předává trestní stíhání Andreje Babiše státnímu zastupitelství a obviněný premiér ve stejný okamžik vyměnil ministra spravedlnosti, vyšel Milion chvilek s iniciativou podpořit demonstracemi nezávislost státních žalobců a vlastně i soudců. O tom, nakolik je jejich nezávislost ohrožená případnými reformami, se sice vede debata, ale souhra okolností natolik zavání snahou mít na žalobce větší vliv – třeba jen skrze atmosféru, jakou osobnost ministryně Benešové dokáže v podřízených strukturách vyvolat – že protesty jsou namístě. A zase je potřeba ocenit přístup organizátorů, kteří vzdouvající se vlnu „demošek“ zacílili nikoli pouze protestně, ale konstruktivně, jako iniciativu na ochranu a posílení nezávislosti ohrožených justičních orgánů. Dodali k tomu i návrh konkrétních opatření, která mají bránit vlivu moci výkonné na státní žalobce. A zároveň se veřejně dotázali pozvaných politiků, zda a jak jsou ochotni tyto návrhy podpořit.

Co jsme si jako účastníci dosavadních demonstrací mohli uvědomit – a zač být jejich organizátorům vděčni? Především kultivují (jinak pochopitelné) „antibabišovství“ a dokážou mu dát program s dlouhodobým dopadem, pro demokratický vývoj velice důležitým. I kdybychom nedosáhli odvolání ministryně, přece výkonná moc dostala hlasitý signál, že jí občané koukají pod prsty a mají dost salámové metody, s níž postupně ukrajuje z dosavadní nezávislosti demokratických institucí (byť ministerská výměna už bylo sousto docela tučné). Frustrace mnohých nemusí vyústit ani do rezignace ani do radikalizace. Při pohledu na Václavské náměstí hustě zaplněné v celé horní půli člověka napadá, že na tom nejsme zas tak špatně, když přece jen poněkud abstraktní otázka obrany nezávislosti justice dokázala dostat do ulic tolik lidí. Byť je pravda, že trestně stíhaný premiér tuto otázku velice přesvědčivě konkretizuje.

Vedle konkrétního programu na posílení nezávislosti justice se ovšem vynořila i další témata: potřeba reagovat na klimatickou změnu a její důsledky. Pokud totiž něco podporuje vysychání lučin a borů zdejšího zemského ráje, jsou to v neposlední řadě řepkové lány žlutého barona a jeho způsob zemědělského byznysu. A jako výrazný hlas zaznělo 21. května na Václaváku i varování před hrozbou razantního chudnutí těch nejpotřebnějších. Je-li někdo jejich nepřítelem, je to vláda šéfovaná obviněným premiérem a její rozpočtové záměry.

Od protestantů jsme zatím výraznější podporu nezaznamenali, přestože Milion chvilek rozjížděli deklarovaní protestanté. Přitom podpora takového pilíře demokracie, jako je nezávislost justice, patří k odpovědnosti těch, kdo dobrodiní svobody už třicet let vesele užívají – a svou vděčnost i odpovědnost mají projevit tím, že si nenechají opět navlékat otrocké jho. To jho už dávno nehrozí od komunistů, ale právě od těch, kdo mocí svých prachů chtějí demokratický režim osedlat, aby sloužil jen jejich zájmům. Když jsem tuhle poznámku psal, neustále se mi pod prsty vynořoval překlep „dekoracie“. Možná to byla nápověda: Zatímco Babišovi jde o „dekoracii“, pouhé demokratické dekorace pro jeho vládnutí, lidem kolem Milionu chvilek jde o demokracii bez kulis, skutečně a dlouhodobě zakořeněnou nejen na jevišti, ale i v hledišti. Pro všechny.