Kampaň Amnesty International za dodržování lidských práv v Súdánu

Číslo

Od vyhlášení nezávislosti na Velké Británii a Egyptu v roce 1956 v zemi s menšími přestávkami zuří občanská válka, především mezi islámským severem a křesťanským a animistickým jihem. Tato válka se znovu rozhořela po zavedení šaríi (islámského práva) prezidentem Nímajrím v r. 1983. Do čela povstalců se postavila Súdánská lidová osvobozovací armáda (SPLA). Za civilní vlády Sádika Mahdího uzavřela vláda a SPLA v listopadu 1988 dohodu o ukončení občanské války. Její součástí bylo ustanovení o neplatnosti šaríi pro křesťanskou a animistickou část obyvatelstva.

V červnu 1989 provedla Islámská národní fronta vojenský převrat. Její vůdce generál Omar Hasan Bašir zavedl pro sever novou verzi šaríi. Řada trestných činů je v Súdánu trestána krutě, nehumánně či ponižujícím způsobem, například bičováním či amputací. Některé z nich se týkají zvláště žen. Fundamentalistické uplatňování islámské převahy v zemi vede k perzekuci křesťanů a vyznavačů animistických náboženství. Generál Bašir zakázal politické strany, své protivníky, skutečné i domnělé, likviduje způsobem, neslučitelným s mezinárodním pojetím práva. Vytvořil oddíly zvané „Lidové obranné síly“, složené z obyvatel hlásících se k islámu. Tyto oddíly spolu s armádou nasazuje vláda do bojů s povstalci. Jejich hlavní úlohou je přepadání osad, masakrování a vyhánění vesničanů a únosy jejich dětí na převýchovu či do otroctví.

Povstalecká SPLA se koncem roku 1991 rozštěpila na dvě frakce. Frakce „Nasir“, zvaná též „SPLA-United“ je podporována příslušníky etnické skupiny Nuerů. Jejím vůdcem je dr. Riek Machar Teny-Dhurgon. Frakce „Torit“, r. 1993 přejmenovaná na „SPLA-Mainstream“ sdružuje členy etnické skupiny Dinka. Jejím vůdcem je dr. John Garang de Mabior. Obě frakce se ve vzájemném boji dopouštějí masakrů na civilním obyvatelstvu. V letech 1991 a 1993 byly zvlášť postiženy vesnice v centrálních a jižních oblastech Horního Nilu.

Kolem 3 milionů lidí ztratilo domov. Předpokládá se, že od počátku konfliktu r. 1983 zemřelo v Súdánu asi milion lidí. Zpráva OSN z r. 1994 odhaduje, že nedostatkem potravy trpí 2,4 milionů lidí. Hladomor není jen průvodním válečným jevem, ale i součástí válečné taktiky, především vládních jednotek.

Amnesty International vyhlašuje mezinárodní kampaň na podporu lidských práv v Súdánu. Členové a příznivci AI chtějí v období od 25. ledna do konce července 1995 informovat širokou veřejnost o katastrofální situaci v zemi. AI usiluje o zlepšení obecného stavu tak, že upozorňuje na konkrétní případy. Jen adresná pomoc je účinná, i když někdy trvá dlouho, nežli desítky a stovky petic, protestů, demonstrací a jednání dosáhnou svého cíle.