Představ si, že neexistuje nebe
Je to snadné, když to zkusíš
Žádné peklo pod námi
Nad námi pouze obloha
Představ si všechny ty lidi
Žijící pro dnešní den…
Představ si, že neexistují státy
Není těžké si to představit
Nemít pro co zabíjet či umírat
A také žádné náboženství
Představ si všechny ty lidi
Žijící v míru…
Možná si říkáš, že jsem snílek
Ale já nejsem jediný
Doufám, že se k nám jednoho dne připojíš
A svět bude v jednotě
Představ si, že není žádný majetek
Zajímalo by mě, zda to dokážeš
Není potřeba být nenasytný či hladovět
Bratrství člověka
Představ si všechny ty lidi
Jak sdílejí celý svět…
Jedná se o píseň protináboženskou? Přesněji vzato je proti denominačnímu náboženství. Lennon krátce před svou smrtí v prosinci 1980 v rozhovoru s Davidem Sheffem pro Playboy Magazine vyprávěl, jak dal Dick Gregory jemu a Yoko Ono křesťanskou modlitební knihu, která ho inspirovala k napsání skladby. „Koncept pozitivní modlitby… Pokud si dokážete představit svět v míru, bez náboženských denominací – ne bez náboženství, ale bez toho, že můj-Bůh-je-větší-než-váš-Bůh – pak může být pravdivá.“ – V dalších otázkách rozhovoru ovšem potvrdil, že píseň byla inspirována také komunistickým hnutím. Že podobnosti mezi ideály uvedenými v písni a komunismem jsou skutečně záměrné.
Ty obrazy, ke kterým nás Lennon navádí, si před vnitřním zrakem představíme asi snadno. Od Lennonovy vraždy v roce 1980 inspirují ještě silněji. Na druhou stranu můžeme v poselství písně snadno najít i rozpor kapitalistický: multimilionář tady žádá zbytek světa, aby si představoval, že majetek neexistuje.
Otázka: když tedy Lennon připouští, že si dovede představit Boha, který nerozděluje, zkusme si kriticky dopředstavovat, v čem dělá náš Bůh chybu, že „přináší meč a ne pokoj“ (Mt 10,34). Stačilo by, kdyby lidem odebral osobní vlastnictví a zrušil státy?