Hutně a chutně 8/2016

Za jediný reálný systém financování církví považuje Jiří Zajíc v LN 20. 9. ten, „který je podobný systému ve Francii. Na vlastní provoz církve (mzdové prostředky, spotřební předměty, bohoslužebné náklady ap.) si vyberou věřící mezi sebou. Nemovitosti (budovy – kostely, fary, kláštery ap.) vlastní stát, který je udržuje jako kulturní dědictví z vlastních prostředků a církvi je bezplatně pronajímá. Vzdělávací, kulturní, charitativní či zdravotní činnosti vykonává církev na základě podmínek, které platí pro všechny podobné veřejně prospěšné instituce“.

Už ve třech pokračováních vylíčil v Literárních novinách nezávislý principál Radim Vašinka své zážitky z Parrésie v Horních Dubenkách.

Do senátu za ODS kandiduje z českobratrských evangelíků nejen Jan Litomiský a Tomáš Ježek, ale i Zbyněk Šorm, starosta v Jílovém u Prahy a nedávný kurátor modřanského sboru.

Š.