Hutně a chutně 3/2023

Číslo

Na hrozivou tendenci ve vztahu k lidem na útěku, kterou představuje tzv. společný evropský azylový systém (CEAS), upozornil 19. 3. v Deníku Referendum Martin Rozumek:

…doslova se dá mluvit o zavedené praxi systematického porušování lidských práv lidí na útěku. Na mysli mám zejména nezákonné jednání policie a pohraniční stráže v Řecku, Chorvatsku, Polsku, Maďarsku, Bulharsku i dalších zemích, které se už delší čas v podstatě nemění, přestože je mnohokrát kritizoval a několikrát i odsoudil Evropský soud pro lidská práva. Přijde-li uprchlík na hranici země Evropské unie požádat o azyl, často je mu to v rozporu s Ženevskou úmluvou o právním postavení uprchlíků upřeno, je nezákonně vrácen, někdy je i policií zbit a okraden. Evropská pohraniční agentura Frontex i naši policisté tomuto bezpráví nebrání, naopak se ho podle zpráv z Balkánu nezřídka účastní. Současná česká vláda alespoň tento český „příspěvek“, narozdíl od té minulé, nenazývá „solidaritou“.

U okresního soudu na Vsetíně probíhá soud s rožnovskou firmou Elektroaqua, obviněnou z havárie na Bečvě v r. 2020, při níž zahynulo více než 80 000 ryb. Ukazuje se, že odpovědné orgány odvedly od začátku podezřele (účelově?) šlendriánskou práci. Výslechy svědků postupně zvyšují podezření, že obvinění Elektroaquy bylo účelové. Příznaky otravy neodpovídají otravě kyanidem a ryby začaly hynout až pod výpustí, kterou do Bečvy odtékají vody z Dezy. I tyto Babišovy jedy je třeba nestranně vyšetřit! Více na https://denikreferendum.cz/rubrika/becva