„Zájem o lidi, kteří ekologii dělali, z ní po roce 1989 učinil vychovatelku ekologů, jednu z nejrespektovanějších u nás. V roce 1998 založila v Brně ve své době unikátní studijní obor humanitní environmentalistika, dnes obor environmentálních studií.
Krize planetárního ekosystému se na její katedře stala předmětem studia hned celého klubka humanitních věd najednou. S cílem nikoli jenom donekonečna (a čím dál planěji) lhostejné lidi varovat, ale vytvořit novou etiku. Vymyslet svět hodnot, ve kterém by lidé sami brali ekologicky šetrné jednání za své.“
(Z portrétu Hany Librové, autorky knih Pestří a zelení, Vlažní a váhaví, Věrní a rozumní, který napsal P. Kosatík pro seriál Česká inteligence)
Možná jste se také doslechli o vynikajícím nápadu Správy železnic: na nádražích se v budoucnu napijete vody jen se zvláštní aplikací v chytrém telefonu. Namísto použití jednoduchého pítka se zaregistrujete online, předáte správci patřičné osobní údaje, a bude-li vám systém nakloněn, automat vám do vlastní nádoby načepuje až půl litru vody denně. Pokud jste třeba dítě, senior nebo jste prostě jen zdrženliví v online životě či instalaci aplikací, zařiďte se jinak. Appka má přiléhavý český název Lokni. Až budou v podání SŽ smartphonizovány i další tělesné potřeby, bude možné tuto softwarovou řadu jednoduše obohatit o další produkty. Jeden z nich by mohli nazvat třeba Spláchni… Na nádraží v Zábřehu na Moravě přitom Správa železnic půl roku nedokázala opravit výtah na druhé nástupiště. Nejvýznamnější uzel veřejné dopravy na severozápadní Moravě se tedy sedmnáct let po rekonstrukci stal opět zpola bariérovým. Aniž by se v šachtě výtahu něco pohnulo, dlouhé měsíce na ní viselo oznámení, že se na opravě „intenzivně pracuje“. … slova pro pracovníky SŽ váží méně než vzduch. Není jim trapné vyplivnout na papír cokoli, co jejich problém odsune o týden nebo o měsíc. Na Moravě slibem nezarmoutíš. Proč vlastně nezavést aplikaci i pro nově zprovozněný zábřežský výtah? Nebo rovnou dvě: jedna by se mohla jmenovat Sjeď a druhá Vyjeď.