Generální tajemník SRC volá po přehodnocení období studené války

Číslo

–pod tímto (poněkud nadneseným?) nadpisem můžeme číst komuniké o návštěvě Konrada Raisera, gen. tajemníka SRC v Praze v druhé půli listopadu. Přetiskujeme část s informacemi o rozhovoru, který vedl s někdejšími evangelickými disidenty. Laskavý čtenář nechť si vyhledá článek A. Kocába v Protestantu č. 8

Generální tajemník SRC Konrad Raiser se vyjádřil pro plné a kritické přehodnocení minulosti, zejména období studené války. Stanovené linie, kterými se SRC během svého vývoje řídila, je nutno reinterpretovat ve světle střízlivé historické analýzy, řekl Raiser mj. během víkendového rozhovoru s bývalými českými disidenty v Praze. Ti obviňují SRC, že selhala pokud jde o pojmenování porušování lidských práv v bývalém Československu.

Místo aby kategoricky zavrhla porušování lidských práv v komunistických zemích podobně, jako to učinila v případě jihoafrického apartheidu, snažila se SRC najít konsensus se státy východního bloku, vytýkal evangelický farář Alfréd Kocáb, jeden ze signatářů Charty 77. Nic nenaznačovalo, že SRC rozumí disidentské pozici. Příslušné instituce by se v budoucnu měly snažit o daleko větší diferenciaci ve svých soudech o kontroverzních tématech a hledat dialog se všemi stranami jakéhokoli konfliktu, pravil mj. A. Kocáb

Petice a zprávy o duchovních trpících politickým pronásledováním směřovaly k hluchým uším, přidal se bojovník za lidská práva Jan Dus. Pozornosti se dostávalo pouze oficiálním deklaracím. Lidem z hnutí za lidská práva připadalo, že je SRC nechává na holičkách.

Pro faráře, kteří už byli pod tlakem ze strany státu, představoval tvrdohlavý postoj SRC další zátěž, přidal se farář Pavel Hlaváč. Perspektiva disidentů a SRC se lišily od základů.

SRC si z toho mezitím vzala lekci, řekl k tomu K. Raiser. Byl připraven vzít otázky a kritické připomínky vážně, přestože v mnohém nemůže souhlasit s líčením běhu událostí. Pohledy na to, jak SRC měla na určité výzvy reagovat, do značné míry závisejí na základních rozdílech v hodnocení a etickém posouzení situace. V započatém rozhovoru je třeba pokračovat a naslouchat všem hlasům.

(Celé komuniké viz http://www.wcccoe.org)