Dopis ministerstvu spravedlnosti Ministerstvo spravedlnosti

Vyšehradská 16

Věc: soudní spor o budovu evangelického sboru v Praze 3-Jarově

Vážení,

obracíme se na Vás jako členové Českobratrské církve evangelické na základě znepokojivých informací o průběhu restitučního sporu, který se úzce dotýká jednoho sboru naší církve.

Členové sboru v Praze-Jarově vlastním nákladem a s velkým úsilím postavili sborový dům s modlitebnou v letech 1927–1929. Ten jim byl zabaven komunistickým režimem v roce 1972, pro účely ministerstvo vnitra, a takzvanou „výměnou“ jim byl odevzdán pozemek s domem, určeným k demolici.

Do tohoto objektu členové naší církve opět vložili velké investice, které pokračovaly i po převratu v roce 1989. V roce 1991 však byl uplatněn restituční nárok. Došlo k složitým jednáním, při nichž restituent postupně měnil svá stanoviska.

Soud v Praze 3 dne 19. 12. 1995 rozhodl ve prospěch sboru. Pouze pro formální důvod (nesprávné určení žalované strany) vrátil Městský soud případ témuž soudu. Ten však rozhodl, 4. 12. 1997, v neprospěch sboru, aniž by se mezitím situace jakkoli změnila. Nebyla změněna příslušná legislativa, nebyly předloženy žádné nové skutečnosti, ani argumenty.

Znepokojuje nás, že soudy mohou tímto způsobem jednat.

Obáváme se dále, že sbor v Praze-Jarově může být prakticky vyvlastněn bez náhrady, tedy ještě hůře nežli se stalo za komunistického režimu. Obáváme se, že se tím porušuje čl. 11 Listiny základních práv a svobod.

Konečně připomínáme, že do přestavby objektu vložili velké finanční částky nejen členové tamního sboru, ale i celá církev, Magistrát města Prahy, Zastupitelský úřad Prahy 3, a ovšem i řada zahraničních dárců. Důvěryhodnost našeho soudnictví je tak nyní poškozována i u konkrétních lidí a institucí v Německu a Švýcarsku.

Vážení,

z uvedených důvodů Vás naléhavě žádáme o nezávislé přešetření tohoto případu. Dovolujeme si obrátit se na Vás touto formou také proto, že hrozí nebezpečí z prodlení v důsledku nevyjasněných formálních záležitostí.

(Možno se připojit dalšími podpisy.)