Dokument Stanovisko Nadace Tolerance k návrhu novely zákona o civilní službě

Číslo

Stanovisko Nadace Tolerance k návrhu novely zákona o civilní službě.

S rozpaky jsme přijali informaci o vládním návrhu novely zákona o civilní službě, který se vláda chystá předložit parlamentu. Chceme upozornit na tři okruhy problémů, z nichž první považujeme za zvláště důležitý.

 

1. problém komisí pro civilní službu

Domníváme se, že tato úprava je v latentním rozporu s Listinou základních práv a svobod, kde se výslovně uvádí, že „nikdo nemůže být nucen vykonávat vojenskou službu, pokud je to v rozporu s jeho svědomím“. Vládou navrhované komise by se totiž nemohly vyhnout posuzování svědomí žadatele, což v zásadě není možné.

Komise se mohou stát živnou půdou korupce (ti, kdo na to budou mít, by se mohli vyplatit). Vždyť kdo by posuzoval morální a občanskou bezúhonnost členů komise a jejich svědomí?

Obáváme se dále, že žadatelé se rychle naučí udávat takové důvody, které by komise paušálně uznávaly (zejména důvody náboženské). Lidé bez skrupulí by komise snadno podváděli, zatímco upřímní žadatelé se zásadními důvody by mohli být odmítáni třeba pro neobratnost ve vyjadřování. Tyto problémy by nevyřešily ani odvolací soudy, již beztak přetížené důležitějšími úkoly.

O svém osudu by tak v praxi nerozhodoval sám občan, ale znovu, jako v minulosti, členové byrokratického aparátu. Zřízení takových institucí tedy považujeme za politicky chybné, neboť takovým opatřením důvěra občanů k vládě, armádě a státu nejenže nebude posílena, ale naopak dojde k novému odcizení.

Nelze se vyhnout ani otázce, proč by činnost těchto komisí měli platit občané ze svých daní.

 

2. Problém délky civilní služby

Již nyní je civilní služba jedenapůlkrát delší než služba vojenská. Pochybujeme o tom, že její další prodlužování podle vládního návrhu by výrazně snížilo počet odpíračů vojenské služby. Upozorňujeme dále na evropský trend směřující k tomu, aby prodlužování civilní služby nefungovalo jako trest za odpírání vojenské služby. Evropský parlament ve své rezoluci z 19. 1. 1994, bod 9., vyzývá členské státy, aby v nich „délka vojenské a civilní služby byla shodná, jak plyne z rezoluce Evropského parlamentu z 11.3.1993“.

 

3. Možnost odchodu z vojenské služby

Domníváme se, že by bylo vhodné umožnit i čerstvě nastoupeným brancům přechod z vojenské služby do civilní (a to ještě v průběhu tzv. přijímače, tzn. před vojenskou přísahou). Ani u těch, kdo vojenskou službu nastoupí, nelze vyloučit změnu smýšlení.

Usiluje-li Česká republika o vstup do Evropské unie, měl by parlament vládní návrh novely rozhodně odmítnout.

V Praze dne 3. ledna 1995

Za Nadaci Tolerance Věra Roubalová