Dokument: List pápežovi Jánovi Pavlovi II.

Výbor Ekumenickej rady cirkví (ERC) v SR prijal rozhodnutie napísať list pápežovi Jánovi Pavlovi II. v súvislosti s jeho pripravovanou návštevou Slovenska. List vyjadruje stanovisko členských cirkví ERC k pripravovanému svätorečeniu troch košických mučeníkov a bol schválený na riadnom zasadnutí Výboru ERC v tomto znení:

Vzácny brat v Kristu,

kresťania cirkví združených v Ekumenickej rade cirkví Slovenskej republiky Vám posielajú svoj srdečný pozdrav. S potešením sme prijali správu o Vašej už druhej plánovanej návšteve našej vlasti. Teraz Vás naša vlasť prijme v podmienkach samostatného štátu, ktorý hľadá cesty spolupráce a pokojného spolužitia so všetkými krajinami a v ktorej sa rozvíja spolupráca cirkví.

Tešíme sa z toho, ako vysoko staviate úlohu ekumenických vzťahov. Vo Vašej najnovšej knihe: „Prekročiť prah nádeje“ hodnotíte pozitívne konštitúciu II. Vatikánskeho koncilu o cirkvi: Lumen gentium a vyzdvihujete význam ďalších dekrétov o ekumenizme: Unitatis redintegratio a prehlásenie o náboženskej slobode: Dignitatis humanae. Tieto dokumenty a Directorium ecumenicum sú aj pre nás znakom nádeje na zlepšenie vzťahov.

Vo svojej vzácnej knihe v závere časti: „Prečo sme rozdelení“ hovoríte, že základnou podmienkou skutočného ekumenizmu je vzájomná úcta. A končíte slovami: Je stále potrebné konať pravdivo a v láske. Tešíme sa, že s týmito predsavzatiami prichádzate aj k nám na Slovensko.

V súvislosti s Vašou návštevou mienite svätorečiť troch košických mučeníkov. Stali sa obeťami násilností počas vojen na našom území, ktoré mali do činenia aj s rozdelením kresťanstva. Patrí ku Vašej slobode uctiť si týchto martýrov spôsobom, ktorý Vaša cirkev pokladá za priliehavý.

Chceme Vás však, vzácny brat v Kristu, upozorniť na to, že v tomto období boli nespravedlivo prenasledovaní a zomierali v krutostiach vojen protestanti i katolíci. V procese protireformácie boli evanjelickým cirkvám augsburského vyznania a helvétskeho vyznania odňaté stovky kostolov. Množstvo ľudí bolo vystavených mučeniu, súdom, galejnému otroctvu, a viacerí aj smrti. V Prešove bolo popravených v 17. storočí 24 protestantov. Evanjelický biskup Daniel Krman zomrel vo väzení v Bratislave. Na začiatku 17. storočia bolo obyvateľstvo Uhorska podľa odhadu historikov vo veľkej väčšine evanjelické a násilnou protireformáciou došlo v rokoch 1670–80 nakoniec dokonca ku zákazu evanjelických cirkví. Viac prenásledovaných a mučeníkov bolo teda medzi evanjelikmi. Svätorečením sa chce Vaša cirkev dotknúť bolestivej etapy dejín kresťanstva u nás, v ktorej trpeli mnohé časti tela Kristovho.

Chceme Vás preto poprosiť, ak sa rozhodnete svätorečiť troch martýrov z Košíc, aby ste pritom uznali aj iných martýrov, ktorí v tom čase tiež nevinne trpeli pre Krista. Dalo by sa to napr. tak, že by ste pri svojej návšteve v Prešove vzdali úctu tým 24 martýrom, ktorí boli popravení generálom Karaffom. Podobné gesto úcty voči iným obetiam ste urobili v Debrecíne v Maďarsku pri pamätníku galejných otrokov. Prosíme Vás o to preto, aby svätorečenie troch martýrov z Košíc nevyznelo tak, že Vaša cirkev pozná iba svojich martýrov, tých ostatných pokládá za spravodlivo potrestaných. Obávame sa, že inak by svätorečenie mohlo negatívne ovplyvniť dobre sa rozvíjajúcu ekumenickú spoluprácu v našej mladej republike.

Prajeme Božie požehnanie Vašim snahám o jednotu kresťanstva. Tešíme sa, že aj pri návšteve na Slovensku chcete konať pravdivo a v láske (Ef 4,15), ako píšete vo svojej knihe.

gen. biskup Július Filo, predseda

biskup Eugen Mikó, podpredseda