Do Ameriky se vrátí solidarita

Číslo

Tak je nadepsán futurologický esej amerického filosofa Richarda Rortyho, jejž přineslo 3. číslo letošních LISTŮ. Člověk konce 21. století rekapituluje rozpad americké demokracie a její obtížnou restauraci po překonání období diktatury. Problémy, jejichž neřešení se tak vymstilo, byly: Globální hospodářství, charakter střední vrstvy, fungování služeb.

My, lidé konce 21. století, stojíme v úžasu nad tím, že naši předkové připustili, aby šéfové podniků vydělávali dvacetkrát víc než jejich podřízení… Měli jsme si uvědomit, že novému globálnímu hospodářství musejí čelit všechny třídy. Už tehdy jsme měli ve jménu občanské solidarity a bratrství, tohoto základu Velké Ameriky, žádat utažení opasků a uskrovňování ode všech, nejen od dvou třetin těch nejchudších…

V repertoáru filosofů a advokátů minulé éry nemělo bratrství a přátelství místo. Samozřejmě mohli koncipovat zásady spravedlnosti, rovnosti a svobody Ale jak zformulovat a v paragrafech zakotvit zásadu bratrství?

Připomeňme v této souvislosti, že solidarita je víc než sociální síť pro vyděděnce a že starý je postřeh, že z hesla francouzské revoluce, Volnost, Rovnost, Bratrství, první převzal za své liberalismus, druhé socialistické hnutí, třetí pak nejvěrohodněji zaznělo v české reformaci.

jp