Alfred Yoron Modi,
katolický činitel, rozhlasový reportér, byl několikrát zatčen vládními jednotkami, po posledním zatčení v červnu 1992 „zmizel“.
Alfred Yoron Modi byl hlasatel státem kontrolované stanice Radio Juba a předsedou Výboru pro spravedlnost a mír katolické církve v Jubě.
V červnu 1992 se jednotky frakce SPLA-Mainstream pokusily dobýt město Juba, největší město v jižním Súdánu. Vládní síly odpověděly zabitím zajatých vojáků SPLA i civilistů, podezřelých ze spolupráce s povstalci. Vládní jednotky také zajaly nejméně 290 vojáků, policejních příslušníků, vězeňských strážných a prominentních civilistů.
Alfred Yoron Modi byl jedním z těch, kdo byli po červnových událostech zajati. Nebylo to poprvé. V únoru 1992 byl zadržován po tři měsíce, protože byl obviněn, že podněcuje studenty, aby odporovali vládnímu pokusu zavést arabštinu místo angličtiny jako vyučovací jazyk ve školách v jižním Súdánu. V květnu 1992 byl znovu uvězněn, tentokrát proto, že ohlásil blížící se blahořečení Josephiny Bakhity, súdánské řádové sestry z 19. století. Alfred Yoron Modi byl obviněn ze šíření „urážlivé a podvratné zprávy“ a byl vyslýchán ve vojenském táboře. Zdá se, že úřady měly námitky proti jeho zmínce o tom, že Josephina Bakhita byla unesena a prodána jako otrokyně. Po deseti dnech byl propuštěn; dostal povolení k druhému vysílání téže zprávy, tentokrát však již bez podrobností o otroctví Josephiny Bakhity.
Od posledního uvěznění v červnu 1992 nejsou o Alfredu Yoronu Modim již žádné zprávy. Jeho „zmizení“ je vážným důvodem k znepokojení o jeho bezpečí. O tom, co se stalo se stovkami lidí, zadržených v Jubě, neposkytla súdánská vláda v naprosté většině případů informace vůbec žádné nebo rozporné a nevěrohodné. Mezinárodní protesty ohledně událostí v Jubě vedly k ustavení vládní komise, jež měla „vyšetřit incidenty, dosvědčené v městě Jubě v červnu a červenci, a jejich následky týkající se občanů a státu“. Výsledky tohoto šetření nejsou v dohledu.
Rodina Alfreda Yorona Modiho pokračuje v úsilí o zjištění jeho místa pobytu, společně s rodinami a přáteli mnoha dalších „zmizelých“ z Juby.
Co můžete udělat vy:
Můžete napsat na tyto adresy:
Lieutenant-General Omar Hassan Ahmad al-Bashir
President
People's Palace
PO Box 281
Khartoum
Sudan
Mr Caesar Paia Loyala Mr 'Abd al-Aziz Shiddo
Governor of Eastern Equatoria Minister of Justice Attorney-General
c/o People's Palace Ministry of Justice
PO Box 281 Khartoum
Khartoum Sudan
Sudan
V dopisech můžete žádat :
– vysvětlení, co se stalo s Alfredem Yoronem Modim a se všemi dalšími, o nichž není dalších zpráv po jejich uvěznění v Jubě mezi červnem a srpnem 1992
– zveřejnění vládní zprávy o vyšetřování v Jubě
– účinná opatření proti případům „zmizení“ v budoucnosti a postavení těch, kdo jsou za ně odpovědní, před soud.
Zašlete, prosíme, kopie svých dopisů diplomatickým zástupcům Súdánu ve své zemi a kanceláři Amnesty International (v ČR je adresa: Palackého 9, Praha 1, 110 00).
Návrh anglického znění dopisu:
Mr President / Governor / Minister,
I ask you to account for the fate and whereabouts of Alfred Yoron Modi and all the individuals about whom no information has been made available since their arrest in Juba between June and August 1992.
I urge that the government make public without further delay the report of Juba inquiry and indicate what steps they are taking in response it.
I urge that effective measures are taken to prevent „disappearances“ from occuring in the future and that anyone found responsible for a „disappearance“ is brought to justice.
Sincerely your