Zaujetí pamětníka

Historik a archivář Církve bratrské dr. Jan Štěpán vydal nedávno vlastním nákladem knihu Babylonské zajetí církve (1948–1989). Třistastránková publikace na základě mnoha dobových, ale také polistopadových materiálů zejména z prvních popřevratových let (např. úryvky ze vzpomínek kazatelů na konflikty s tajemníky) dokumentuje i průběžně hodnotí z více úhlů pohledu duchovní zápas CB, jednou s vděčností za Boží milost a věrnost postoje neohrožené vyznavačské víry, jindy ale i přiznané, ba v pokání vyznané stíny lidského selhávání v jedné z našich „malých denominací“ v uvedené době.

Kniha je velmi bohatá na drobné, někdy až hrůzně groteskní události různých střetů věřících lidí s tvrdě ateistickým režimem. Církev bratrská měla i několik dlouhá léta žalářovaných kazatelů, také skupinu podobně postižených „laiků“, kteří ve společném uvěznění s některými kněžími dali základ k příštímu celoživotnímu osobnímu přátelství s „bratry katolíky“, ale také k „neúřednímu“, dříve nepředstavitelnému, spontánnímu ekumenismu CB tímto směrem.

Autor, který zná a poctivě přiznává tu a tam i „nadměrnou vstřícnost“ některých jinak Božích služebníků (tj. kazatelů nebo církevních funkcionářů) vůči „babylonské“ státní moci, se však také v různých souvislostech ohrazuje proti poměrně zavedenému očerňování CB jako církve s režimem konformní. Vždyť kromě několika uvězněných čelných osobností existoval i nespočet obyčejných členů, ba sympatizantů této církve, kteří byli – a právě že pouze pro víru, pro „svědectví Ježíše Krista“ jako takové, a ne třeba pro „civilní“ angažmá – diskriminováni na různých úrovních: ztrátou lepšího zaměstnání, krácením důchodu, u jejich dětí nemožností studovat atd.

Kniha je pro mne cenná pro neobyčejné zaujetí pamětníka všech vylíčených let (nar. 1932) o pravdivý pohled, opřený o co největší množství doličných písemností. Práce zkušeného historika Církve bratrské, který už před třemi lety vydal s doprovodným týmem odborníků skvostný sborník o význačné zakladatelské postavě CB Aloisu Adlofovi, je svým způsobem opět jedinečná a po přečtení se hned tak nezapomene.

Jan Štěpán, Babylonské zajetí církve, Praha 2015, ISBN 978-80-260-8625-3