Zas jedna zakopaná hřivna?

V červnu r. 1994 vydala farářka Daniela Brodská v nakladatelství EMAN tři série pracovních listů – katechetickou pomůcku pro předškolní a školní děti. Starozákonní řada obsahuje dvacet příběhů pro předškolní věk (od Abrahama k Jonášovi), doprovázených obrázky Zdara Šorma, vhodných především k vymalování. Dvě novozákonní řady (Evangelia a Skutky) tvoří vynalézavě provedené skládačky, prostřihovánky, vystřihovánky a domalovánky Zdeňka Šorma: pomůcky u nás zatím nebývalé kvality teologické i estetické (soudě podle reakcí ze „zahraniční ekumeny“ mají evropskou úroveň). Podle ohlasu v českobratrské církvi evangelické, pro jejíž katechezi byly tyto pracovní listy určeny, ovšem zatím naše práce s dětmi této úrovně nedorostla. Zřejmě se stále projevuje ostych před výtvarným projevem (ne-li rovnou otupělost), katechetická lenost opustit zaběhané vyprávěcí postupy (přičemž však novozákonní řady vědomě navazují jak na Biblickou dějepravu, tak na Cestu Božího lidu). Do konce února t. r. bylo totiž expedováno pouze asi po 200 ks od každé série.

Investice, určená na tyto pomůcky, byla míněna jako hřivna, kterou jsme společně mohli rozmnožit – a pořídit další podobné pomůcky. Čeká-li někdo chytře na výprodej nebo kopíruje-li, protože to vyjde o pár korun levněji, pomáhá tak tuto hřivnu zakopat.

Investice vynaložené ve sborech a v církvi do katecheze samozřejmě není vidět hned (jako když si pěkně opravíme kostel). Je to však investice do budoucnosti sborů, do dalšího růstu příběhu těch, které oslovilo evangelium. I tady se projevujeme buď jako služebníci podnikatelsky pohotoví nebo zapškle a beznadějně pasivní.