Vážení čtenáři časopisu Protestant,
po seriálu o současném výtvarném umění, který plnil poslední stranu Protestanta v uplynulém roce, nastal čas pro změnu. Od tohoto čísla bude toto místo vyhrazeno sondám do oblasti současné hudby. Rád bych proto na úvod připojil několik poznámek, které, jak věřím, odůvodní výběr jednotlivých skupin a interpretů.
V křesťanském periodiku by se nabízelo věnovat pozornost především takovým umělcům, kteří ve své práci znatelně odrážejí svou křesťanskou identitu, reflektují tematiku víry, parafrázují biblické texty. Přesto (možná právě proto) se pokusím zprostředkovat setkání s takovými umělci, kteří své křesťanství přímo nedeklarují a pohybují se spíše v bezprostřední blízkosti, nežli přímo „uvnitř“. Věřím, že takový pokus pomůže spoluobjevit nejen nová jména a hudební styly, ale také umožní setkání s aktuální a svěží hudbou.
Yellow Sisters
je ženský vokální kvartet z Prahy. Skupina vznikla v roce 2005 na troskách podobného, ovšem početnějšího souboru Éteristy. Současnou podobu Yellow Sisters představují čtyři talentované a zkušené zpěvačky (Antonia Nyass, Bára Vaculíková, Léňa, Lucie Hawa Goldin) z nichž každá obohacuje společnou práci o odlišné stylové i hlasové důrazy. V jejich hudbě se tak setkáváme s prvky jazzu, soulu, r’n’b, reggae, world music i gospelu. Tato všehochuť je zároveň doplněna propracovanou pódiovou prezentací, která je výrazově skromná, ale přitom nezapře divadelní ambice.
Za krátkou dobu své existence se „sestrám“ podařilo natočit výbornou dlouhohrající desku Singalana (prosinec 2006) a účinkovat nejen v menších klubech a divadlech, ale také na jednom z největších českých festivalů Colours of Ostrava, nebo při udílení televizních cen TýTý. Ostatně, právě na Ostravský festival svým multikulturním a multižánrovým zaměřením dobře zapadly.
Velkou většinu jejich repertoáru tvoří autorské písně, doplněné převzatými lidovými motivy z Afriky. Právě inspirace africkou hudbou je asi nejzřetelnější stylovou charakteristikou Yellow Sisters. Kromě vlastní tvorby spolupracují také s dalšími hudebníky a skupinami, zejména jako studiová vokální skupina. Významným projektem, kterého se Yellow Sisters zúčastnily, bylo představení Senegal meets Prague, na kterém se podílelo množství herců, hudebníků a tanečníků z Čech i Afriky.
V písňových textech (zpívaných v angličtině, češtině i afrických jazycích) se objevuje široké spektrum témat. Nejčastěji se setkáme s otázkami partnerských vztahů, rozhodně se ale nejedná o kolekci nějakých mělkých lovesongů, nebo utrápených dívčích nářků. Všemi texty i hudbou prostupuje všudypřítomný motiv víry. Ten se mi, jako posluchači, stal nejsilnějším dojmem z tvorby Yellow Sisters. Intuitivní ženský přístup spojený s kulturní pestrostí přinášejí velmi otevřené a široké pojetí náboženské tématiky. Slovy jednoho textu: „Má cesta je snadná, je jenom jedno slovo, a tím slovem je láska. Odpovědi mohou být rozdílné, ale všechny cesty mě vedou k Bohu.“ (překlad z angličtiny)
V současné době se Yellow Sisters chystají na jarní česko-slovenské turné. Zároveň je možné je pravidelně zastihnout na jejich „domovské scéně“ divadle Na Prádle v Praze.