Vyjádření „komise ČCE pro studium vztahu křesťanů k židům“ k dopisu Židovským obcím

(Ad Protestant 8/97)

Komise obdržela od synodní rady ČCE text prof. Balabána s prosbou o vyjádření stanoviska. Své vyjádření uvádíme ve čtyřech bodech:

1. Na rozdíl od kusé zprávy v Evangelickém časopise Český bratr č. 14/97, prezentované jako vyjádření SR, dopisu prof. Balabána rozumíme.

2. Uvědomujeme si, že v Novém zákoně jsou místa, která svádějí k antijudaistickému čtení.

3. Zdá se nám však, že v dopise, stejně ovšem jako v dlouhých dějinách antijudaismu, který autor poprávu kritizuje, zůstala poněkud stranou dialogická povaha novozákonního podání.

4. Bude proto dobře, dojde-li v církvi k důkladnému rozhovoru o vztahu církve a synagogy.

V Praze 7. října 1997

Za komisi pro studium vztahu křesťanů k židům Petr Sláma, předseda