Přichází a odpovídá Tomáš Novotný

Před časem vzbudil rozruch článek v nedělní příloze LN o mormonech. Kdo jsou vlastně mormoni?

Jsem rád, že první otázka se týká právě mormonů. Církev Ježíše Krista svatých posledních dnů, jak se mormoni oficiálně jmenují, je náboženská skupina velmi zajímavá – jde o jedno z nejrychleji rostoucích náboženství na světě, a také o první náboženskou organizaci, která byla u nás po roce 1989 nově zaregistrována.

Mormoni jsou pozoruhodným dokladem toho, jak může vzniknout mnohamiliónové náboženství na základě souhry okolností. Potvrzuje se tu pravidlo, které musíme mít při studiu sekt (a nejen tehdy) na paměti, totiž že většina lidí věří tomu, co je pro ně nejpříjemnější a nejpohodlnější, nikoli tomu, co je nejpravděpodobnější, nejlogičtější, co odpovídá zdravému rozumu.

Abychom pochopili vznik mormonismu, musíme vzít v potaz především dvě stránky americké mentality – neukojený amerikocentrismus a komplex méněcennosti z nedostatku historických kořenů. Pak teprve budeme schopni pochopit, jak se může patnáctiletý chlapec Joseph Smith, který v roce 1827 prohlásí, že našel ve státě New York (!) zakopané zlaté desky, popsané egyptským (!) písmem, stát tak úspěšným zakladatelem nového náboženství. Zvláště když dotyčné desky nikomu neukázal a poté, co je „přeložil“ do angličtiny, je odevzdal „mimozemšťanovi“ Moronimu, který si je odnesl. Pro mnohé totiž padly pochybnosti v okamžiku, kdy se dozvěděli z „překladu“ těchto zlatých desek, vydaného v roce 1830 pod názvem Kniha Mormon, že americký kontinent byl vlastně vždy nejdůležitějším místem dějin lidstva. Podle Knihy Mormon jsou totiž američtí Indiáni ve skutečnosti Izraelci, kteří se tam kdysi přeplavili z Palestiny – a dokonce i Ježíš po svém ukřižování prý vyučoval v Americe pravému náboženství, takže když celá křesťanská církev po celém světě odpadla od víry, Amerika se stala jediným místem, kde se (v Knize Mormon) zachovalo pravé učení.

Avšak nejen v minulosti, ale i v budoucnosti zůstane Amerika středem světa, protože podle Knihy Mormon i Nový Jeruzalém bude právě na tomto kontinentě a podle vidění Josepha Smithe bude Ježíš při svém druhém příchodu bydlet právě v Independence, ve státě Missouri.

Samozřejmě přispěl k popularitě tohoto učení i fakt, že od dobytí Egypta Napoleonem (1798) se stal Egypt na několik desetiletí velkým tajemným objevem, kulturou, která dávala tušit velké obzory, ale pro obtíže s rozluštěním egyptského písma zůstávala nepoznána. V okamžiku, kdy se najde někdo, kdo je schopen plynně z tohoto jazyka překládat, jak o sobě prohlašoval Joseph Smith, stává se světovou senzací, zvláště když tento objev tak vyvyšuje důležitost oblasti, která do té doby byla jen přívěskem civilizace starých kontinentů.

Pak je možné uvěřit i tomu, že američtí Indiáni psali egyptským písmem, že Joseph Smith je prorokem posledních časů a že každý dobrý mormon, který tomu věří, se stane po smrti sám bohem.

Otázky pro ThDr Tomáše Novotného na téma „sekty“ zasílejte redakci.