V sobotu 4. 6., v předvečer svatodušní neděle, proběhlo již sedmé setkání evangelických sborů a diakonií v Ústeckém seniorátu v kulturním centru v Řehlovicích, jednom z klíčových míst ústeckého kraje pro rozvíjení česko-německých vztahů prostřednictvím pořádání kulturních a společenských akcí, jako jsou sympozia, výstavy, literární setkání, přednášky, divadelní a filmová představení.
Na první pohled celkem obyčejné odpoledne. Členové sborů a jejich přátelé, pracovníci diakonií, klienti s mentálním a zdravotním znevýhodněním, dobrovolníci z Německa, obyvatelé Řehlovic a uprchlíci z Ukrajiny…
Program je vždy kombinace možností diakonií, sborů i jejich příznivců. Letošní ročník byl mimořádně pestrý: Školní orchestr konzervatoře v Teplicích, interakce s biblickými postavičkami s chomutovským jáhnem Filipem Němečkem, DJ Bříza (Jiří Šamšula) a v závěru dne kapela La Banda de Contenedor, elektronický introvertní melodický punk z Teplic. K občerstvení si návštěvníci mohli kromě tradičních buřtů a palačinek dát i pokrmy od našich ukrajinských přátel. Jsou to ženy, které bydlí se svými dětmi na ubytovnách v Litoměřicích a s nimiž již po této akci pracovníci litoměřické Diakonie intenzivně spolupracují. Například jedna žena najde zaměstnání v chráněném pracovišti litoměřické Diakonie a její dcera bude chodit do dětského centra v diakonické Čajovně Hóra. Jak málo stačí, aby se zranitelná skupina lidí začlenila do komunity! Nemusíme asi zmiňovat, že jejich pokrmy se prodaly všechny! Na akci se také objevily skupiny uprchlíků z Ústí nad Labem a Litoměřic, napojených na pracovníky Diakonií nebo členy sborů.
Kdo připravujete venkovní akce, určitě sami víte, že největší stres pramení vždy z toho, aby nepršelo, přijelo dost lidí a hlavně odjížděli spokojení. Letos to byl hattrick. Už jen třešničkou bylo moderování ve třech jazycích (němčina, čeština, ukrajinština), více či méně rytmický tanec, výrobky od klientů Diakonie Most a Litoměřice a třeba také malování na kachličky s benefičním přesahem pro vznikající Chráněné bydlení pro dospělé lidi s mentálním postižením v Litoměřicích, pro něž byla určena i letošní svatodušní sbírka.
Litoměřická Diakonie tento rok slaví 30. narozeniny. Zakladatel Zdeněk Bárta v roce 1992 asi vůbec netušil, jak malé středisko vyroste a do jak široké podoby se rozvinou jeho aktivity. Z původních dvou zaměstnanců jich Diakonie zaměstnává již 160! Poskytuje šest sociálních služeb a provozuje pět hospodářských činností. Za zázrak osobně považuji to, že první zaměstnanec tu stále pracuje a po celou dobu z pozice ředitele – Irena Opočenská.
Děkuji jí i všem, kteří myslí na zranitelné a stále hledají cesty, jak se k sobě přiblížit.
Jde to. Tak za rok v Řehlovicích!