Otevřený dopis redakci EČČB

Ing. Jan Krejčí z Plzně napsal otevřený dopis redakci Evangelického časopisu (jehož titul Český bratr už dva roky mizí v podtitulu). Mj. v něm píše:

„…v 18. čísle ČB jste si ‚klidně‘ předali své úkoly odpovědného redaktora EČ. V tomto čísle jste také uveřejnili článek ‚Evangelíci pro Havla a papeže nebo proti nim?‘. Článek připravil farář ČCE, který se neodvážil podepsat a Vy jste mu poskytli krycí zkratku ‚Jéhu‘.

Váš klid mne zaráží. Minulý rok jste k důležitým politickým událostem v naší zemi neotiskli vůbec nic. … Proč jste zveřejnili anonymní článek, který si údajně klade za cíl ukázat na problém, který máme brát vážně a prakticky jej máme řešit! Má být tento Váš příklad vzorovou ukázkou, jak se má chovat celá církev?

Pokud má být ČB solí církve i našeho národa, nemůže dále zveřejňovat anonymní kritické články. Jde o časopis celé církve a hanba padá na každého člena, který se proti Vašemu chování neozve. Má-li být časopis demokratický, bratrský a pravdivý, musí najít odvahu uveřejnit i příspěvky upozorňující na chyby vedoucích představitelů církve i redakce. Pak se v ČB dočteme, pro co evangelíci opravdu jsou a nebudou to jen anonymní hospodské řeči, které sebral ‚Jéhu‘ u lidí, kteří stojí stranou církve, a na které jistě nebude muset nikdo z vedení církve odpovídat, protože přece všichni rozumní věřící na první pohled vidí, že se není potřeba shazovat.

V LN uveřejnil pan Jiří Hanák dne 26. 1. 1994 článek ‚Rok prezidenta‘. Abyste mohli v ČB bez uzardění takovýto článek uveřejnit, nesmíte celý rok mlčet k rozhodujícím událostem ve společnosti. Chcete-li být seriózní, musíte si také všimnout taktického mlčení a kličkování představitelů synodní rady a bohoslovecké fakulty. Teprve pak bude na řadě kritika pana Klause a Havla!

Bratr ‚Jéhu‘ píše, jak jsme málo obeznámeni se situací v církvi. Jeho anonymním článkem se ovšem všichni vylháváte ze své spoluodpovědnosti za tuto špatnou informovanost a odvádíte církev od opravdového poctivého rozhovoru a hledání pravdy o sobě, o církvi i o situaci v naší zemi a o jejích představitelích…“