Odpověď Moskevského patriarchátu na prohlášení synodní rady ČCE k situaci v Čečensku

Moskevský patriarchát
Svatý synod ruské pravoslavné církve
oddělení vnějších církevních vztahů

Pan
Zdeněk Susa, synodní kurátor
Pan
Pavel Smetana, synodní senior ČCE

Drazí bratři v Kristu,

na základě pověření Jeho svatostí Alexejem II., patriarchou moskevským a vší Rusi, děkuji Vám za dopis, který obsahuje Vaše znepokojení nad trvající tragickou situací v Čečensku.

Pozorně jsme prostudovali deklaraci Vaší synodní rady k situaci v této oblasti a chceme Vám vyslovit vděčnost za starost o bratry a sestry v Severním Kavkazu, o křesťany a muslimy, jejichž utrpení dosud nekončí.

Postoj Ruské pravoslavné církve k tomuto konfliktu byl vyjádřen v prvních dnech začínajícího tragického odporu v Čečensku a sehrál svou roli v oslabení napětí a uvedení do chodu vyjednávacího procesu v této oblasti.

Avšak jsme zmateni tím, že při přípravě Vaší deklarace nebyla konzultována Ruská pravoslavná církev ani církve jiného vyznání v Rusku, které se aktivně podílely na mírotvorném procesu a mezinárodních programech humanitární pomoci obětem vojenských operací v Severním Kavkaze.

Takže, až 4. července (arci-)kněz Sergej Žigulin, vedoucí oddělení pro mezináboženské vztahy odboru pro vnější mezicírkevní vztahy Moskevského patriarchátu, byl propuštěn ze zajetí; byl zajat 29. ledna 1996, spolu s děkanem kostela sv. Michala Archanděla v Grozném, při výkonu humanitární mise na pomoc civilistům, kteří trpěli při vojenských operacích, a když i oni se snažili přispět k vyjednávání o osvobození násilně zadržených osob. (Arci-)kněz Sergej Žigulin byl držen v zajetí vojenskými jednotkami čečenských povstalců po 160 dní a byl mučen a bit. Dodnes není nám znám osud Fr. Anatolije Chistoutova.

Zdá se nám, že aniž byste vzali v úvahu tyto výše zmíněné okolnosti, Vaše deklarace nemůže řádně přesvědčit veřejné mínění a být přínosem k usmíření tragédie v Čečensku.

Ujišťuji Vás, že Ruská pravoslavná církev je ochotna podat veškeré informace o tomto problému, o který se zajímáte.

S bratrskou láskou a přáním Boží pomoci v jakýchkoli laskavých skutcích

INNOKENTY, biskup Dimitrova, místopředseda odboru pro vnější církevní vztahy Moskevského patriarchátu

Moskva, 25. 7. 1996