Obrázky z Bulharska

– Paní Zdravka Milenkova byla loni v květnu propuštěna z místa knihovnice ve vesnici Božurište poblíž Sofie, údajně kvůli rekonstrukci. Pravým důvodem, jak se ukázalo až po půl roce díky aktivistům Bulharského helsinského výboru, byla policejní zpráva, označující ji za „sektářku“. Paní Milenkova je členkou oficiálně registrované náboženské skupiny „Církev Boží“. Ve školní knihovně měla výtisky – povoleného – periodika „Božieto Slovo“. Policejní zpráva dále uvádí, že „knihovna též zdarma nabízí malé knížky s vybranými citáty z bible (Nového zákona)“.

– Loni na podzim adventistický sbor ve městě Popovo hodlal uspořádat biblický seminář s americkým lektorem a uzavřel smlouvu o pronájmu kulturního domu. Den před zahájením semináře tajemník městského úřadu přikázal, že „kulturní dům nesmí být otevřen členům náboženských sekt“. Pan Ivanov v následujícím rozhovoru s třemi kazateli odmítl vysvětlení, že adventistická církev je oficiálně registrovaná. Úřad pro náboženské záležitosti při radě ministrů pro něj nic neznamená, neboť za jedinou autoritu považuje svého okresního nadřízeného a pravoslavného metropolitu.

– Paní E. N., členka náboženské skupiny „Slovo života“, dostala 20. 7. 95 nečekanou návštěvu sedmi policistů. Po první otázce „Jste sama doma?“ jí letmo ukázali povolení k domovní prohlídce. Policie zabavila náboženskou literaturu, audio- a videonahrávky a diář. Paní E. N. musela podepsat závazek, že v jejím domě se nebudou shromažďovat členové „Slova života“. Ani při prohlídce ani v následujících měsících nebylo vzneseno žádné obvinění a paní E. N. se od policie nic dalšího nedozvěděla.

Evropské komunistické režimy proklamovaly ateismus a internacionalismus; ve skutečnosti však (snad s výjimkou Albánie) jednaly podle zásady „rozděl a panuj“: církve nebyly perzekvovány stejnou měrou. Zvýhodňovány byly církve s nacionalistickými prvky. Některé postkomunistické režimy nyní proklamují náboženskou svobodu, avšak nezbavily se navyklé praxe, tj. nacionálně diskriminačního přístupu k různým náboženským skupinám. Demokracie, lidská práva a fair-play znovu přicházejí zkrátka.