Učebnice dějepisu

Číslo

Vítanou pomůckou pro učitele a láky středních škol je I. díl Kursu světových dějin od Jaromíra Procházky (vyšlo v Brně 1992). Pravěk a starověk je výstižným způsobem zacílen k významnému horizontu světových dějin – ke zrodu Evropy. Proto se první díl jmenuje „Cesta k Evropě“. K učební látce jsou vždy připojeny kromě nadpisů výstižné podtituly, připomínající významné osobnosti, jevy a události probíraného období. Cizí slova – latinská a řecká – jsou vysvětlena v rejstříku cizích slov na konci knihy. Každá kapitola konči otázkami, které vedou nejen k opakování látky, ale i k dalšímu promýšlení daného tématu. Otázky navíc prostupují i výkladový text. Vedou k hledání styčných bodů s jinými obory (literární historie aj.), anebo k promýšlení a dotaženi problému. Zvolená metoda výkladu nás učí přemýšlivému přístupu k minulosti – k vidění rozdílů i podobností, k hledání spřízněných předchůdců či odpůrců, kteří paradoxně usilovali o podobné věd jako my sami.

Na žáka se tu nevalí výčet faktů a dat, ale nabízí se mu uvědomován (si souvislostí, vlastní domýšlení a hledání dalších informací.

Učebnice je tedy cenná už pedagogickou metodou, vzbuzující zájem o věc samu. Tak vzniká dobrý základ pro orientaci a odpovědné rozhodováni v současnosti.

Autor učebnice (po mnohaleté pedagogické činnosti) působí na Evangelické akademii v Brně, Opletalova 6. Za mnohé zájemce se těším na reedici a pokračováni.