Ad Zapsáno v dějinách

Vážená redakce,

redakční článek „Zapsáno v dějinách“ v Protestantu č. 6/92 bych zřejmě přečetla jen pro svou informaci a ponechala bez komentáře, kdyby se v něm ze zcela nesrozumitelného důvodu a v nelogické souvislosti neobjevilo mé jméno. Bývá záležitostí cti, že věcné poznámky k redakčním článkům tohoto typu se uveřejní nezkráceně, tedy v plném znění. Proto žádám, aby i tento dopis byl otištěn v plném znění.

Především: jen člověk velmi mdlého rozumu by mohl vyprávět, že „evangelická církev s komunistickým režimem nespolupracovala“. Spolupracovaly, tj.  jednaly vice či méně loajálně všechny státem uznané církve ve svých oficiálních představitelích. Někdy jednotlivci překročili meze, čehož následky jsem osobně prožila již dvacet let před Janem Tydlitátem. Pokládám proto za nutné požádat o přesné doložení toho, kdy a za jakých okolností jsem inkriminovaný výrok v tak primitivní podobě pronesla.

Pokud někoho zajímá můj názor na uvedenou problematiku, doporučují pročíst mé články v KJ 1990 č. 16, 17, 18 s názvem „O budoucnosti této země a údajné kolaboraci evangelíků“. Svůj názor jsem nezměnila. Svůj zásadní postoj a orientaci jsem rovněž nezměnila od počátku svého studia na bohoslovecké fakultě v r. 1950.

Nemohu ovšem nechat bez povšimnutí ani další zajímavou skutečnost. Egona Bondyho, vl. jménem Zbyňka Fišera, znám osobně dosti dlouho. Stával se mnou také krátký čas na tribuně telčského náměstí v listopadu 1989. Potom se opět veřejně odmlčel, což při jeho politické orientaci („Nikdo o mne neví, že jsem marxist levý“, čl. z r. 1990 či 91 v RP) samozřejmě chápu. Každý má právo na svůj názor a náš sousedský vztah tím není zatížen. Je mi však zcela jasné, že ČCE je autorovi básně velmi vzdálenou pevninou. Bylo by jistě (pro ty, kdo článek četli) zajímavé a užitečné vědět, odkud čerpal informace pro báseň z 25. 5. 76, která způsobila ono „Zapsání v dějinách“.

Doc. PhDr. Eva Melmuková-Šašecí

V redakčním článku byl míněn výrok Z květnové pastorální konference horáckého seniorátu při besedě s hostem Porýnské evangelické církve. Jestliže výrok dr. Melmuková skutečně nepronesla „v tak primitivní podobě“ (mezi účastníky o tom nepanuje shoda), pak se omlouváme jí i čtenářům. Pokud jde o druhou otázku, pokusíme se Bondyho zeptat.

red.