Na úvod

Předkládáme čtenářům hrst článků, které jsou jedním z výstupů komise Synodní rady ČCE pro studium vztahu křesťanů k Židům. Chceme tak přispět k rozhovoru, který se v poslední době v církvi u nás o vztahu křesťanství a židovství vede. Výběrem témat jsme chtěli pokrýt oblasti, které jsou pro křesťanství i židovství důležité a v nichž se obě náboženství kriticky setkávají (Písmo, Boží království, Země, Misie, Zákon, Jediný Bůh). Při výběru (jenž jistě není úplný) jsme vycházeli fenomenologicky z toho, kde jako křesťané zakoušíme při setkání s židovstvím různost, a to právě v oblastech zdánlivě důvěrně známých. Osnovou jednotlivých článků je pokus o nastínění židovského stanoviska, poté křesťanského, a nakonec závěry či otázky, které z tohoto srovnání plynou.

Dvojím tyto články nejsou: 1) Nejsou výrokem učitelského úřadu církve ani nějakým prohlášením definitivně pečetícím, jak se to tedy se vztahem židovství a křesťanství má; zvou k tomu, aby rozhovor o vztahu k židovství pokračoval. 2) Nejsou ale ani vlastním rozhovorem s židovstvím: předpokládají křesťanskou perspektivu, židovství se snaží naslouchat a k rozhovoru se Židy vychystávají tak, že zprostředkovávají informace a postoje.