Na okraj synodního jednání

Číslo

V pátek 22. 11. skončilo 2. zasedání 29. synodu. Je to vždy pěkné, když se bratři a sestry spolu setkávají a jednají o věcech našich sborů, naší církve. Jenže toto setkání je velice odpovědné a rozhodující. Věřím, že každý synodál přečte synodní materiály a zamyslí se nad různou problematikou. Všichni jsou rozděleni do komisí, které se scházejí několikrát do roka a připravují všechny problémy a návrhy, které se jich týkají, aby pak byly předloženy synodu. Věřím, že i v komisích poslanci pracují s plným nasazením a kvalifikovaně. Pak však dojde k paradoxu.

To, na čem celý rok pracovali tajemníci synodní rady a tyto komise, má být schváleno plénem. A tu najednou kdekdo si myslí, že může něco povrtat sem, povrtat tam, pozměnit, zproblematizovat. A výsledek? To, co bylo již předpracováno odborně a s plnou odpovědností, to co se projednávalo hodiny při zasedáních synodní rady, je najednou smeteno ze stolu. Někdo z pléna dá návrh, aby se přešlo k dennímu pořádku, delegáti jako v davové psychóze zvednou ruce a všechna práce je zastavena. Ti, kteří mají moc (poslanci), znehodnotí práci těch, kteří nesou odpovědnost (synodní rady). Neodborníci (část poslanců) negují práci odborníků (členů komisí).

Před rokem nastal problém, že pořad preferencí investic, který byl odborně připraven se všemi podklady, byl z pléna změněn, odhlasovalo se jiné pořadí a nedbalo se na odbornou práci. Letos došlo ještě k závažnějším důsledkům. Všichni jsme byli informováni o velikém dluhu církve, který vznikl při koupi a přestavbě ETF UK. Kdo z vás byl v Praze a viděl Maraton, navštívil tuto budovu a prohlédl knihovnu, dá mi za pravdu, že je to skvělá budova a jistě plní svůj účel: profesoři mají pracovny ke klidné práci, jsou tam posluchárny pro větší počet studentů, nahoře se dá bydlet a dole je kavárna. Ale dluh církve je 40 milionů, ETF UK nemá dostatek peněz na placení nájmu budovy (ani Jirchář) a naši ekonomové se všemožně snaží platit dluhy, které církev má a jejichž úroky nejsou zanedbatelné (jedna půjčka za jeden milion korun ročně). Karlova univerzita se svým sníženým rozpočtem snižuje rozpočet své fakulty, která po zaplacení mezd a nejdůležitějšího vydání již nemá na zaplacení nájmu. Tedy nejenže církev má dluh, ale nedostává nájem celý rok. Řešení, ke kterému dospěla synodní rada spolu s ETF UK, na kterém se ve čtvrtek večer před půlnocí dohodla hospodářská komise, bylo nejprve zpochybněno a pak smeteno přechodem k dennímu pořádku. Toto se stalo s několika návrhy (CCP, JJ atd.), na kterých se vážně a s plnou odpovědností pracovalo celý rok. (Totéž se stalo právní komisi, která již dva roky dle přání synodu přepracovávala řád Diakonie).

Nejsem kompetentní osoba, nemám žádnou funkci, dokonce jsem nikdy nebyla ani členkou staršovstva, ale leží mi na srdci vše, co s církví souvisí. Vím, že nejpřednější úkol je zvěstovat evangelium, vyučovat, starat se o potřebné – ale církev je také organizace, která je řízena. V čele je synodní rada, která odpovědně přistupuje ke svým úkolům, zvolení členové zasedají každý druhý týden, tajemníci jsou plně kvalifikovaní odborníci, kteří věnují své práci ne osm a půl hodiny denně, ale tolik, kolik je třeba. Předsednictvo synodu a komise pracovaly celý rok a zajišťovaly funkčnost a pracovní schopnost synodu. Tito lidé nesou odpovědnost za českobratrskou církev evangelickou. Není to zbytečná nedůvěra nebo zbytečné šťouralství, či snad „luxus“ nebo spíš zneužití moci, že se mrhá časem, schopnostmi a penězi neodborným přístupem k hlasování?

Víme, že finanční prostředky, kterými stát bude přispívat na církev, se budou nejspíš snižovat, naše štědrost vnitřní není zdaleka taková jako v malých církvích. Jak se vypořádáme s dluhem, když návrh byl smeten ze stolu? Jsme ochotni mezi sebou sebrat 25 milionů, nebo snad pokračovat v žebrání v zahraničí?

Čekat se bude zase rok na příští synod, ale je dost možné, že návrh, jak problematiku řešit, který nabídla Karlova universita, již bude bezpředmětný a finanční tíseň se stane neřešitelnou. Zůstane nám hrníček naděje a talířek víry. Moc vás však prosím, synodálové, vyslyšte radu odborníků, dřív než příště budete hlasovat pro přechod k dennímu pořádku!